KSČM nedůvěru vládě nepodpoří

Výkonný výbor ÚV KSČM doporučil poslaneckému klubu, aby při středečním hlasování v parlamentu aktivně nepodpořil vyslovení nedůvěry vládě. Postup poslanců má být jednotný a srozumitelný.

»Usnesení je jednoznačné, poslanci mají aktivně nepodpořit vyslovení nedůvěry vládě. Naše stanovisko by bylo odůvodněno v závěrečném hlasování a vystoupení nejméně jednoho z poslanců,« řekl předseda ÚV KSČM a první místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip. Ti, kteří navrhují vyslovení nedůvěry vládě, podle něj nepředkládají žádnou alternativu vývoje v České republice. »Nemají žádnou příští vládu ani koncept, jak by krizi, kterou svým krokem vyvolají, řešili,« připojil Filip.

Jak bude doporučení výkonného výboru konkrétně realizováno, zda se komunisté zdrží hlasování, nebo se postaví proti návrhu pravicové opozice, bude patrné po středečním dopoledním jednání poslaneckého klubu. »Každopádně neodejdeme, budeme ve Sněmovně a budeme aktivně sledovat rozpravu,« řekl Filip.

Spokojenost s prací vlády je podle něj jen v některých ohledech. »Z našich podmínek je splněno, že rostou mzdy a důchody, odhlasováno bylo zdanění církevních restitucí a ochrana surovin je za ministra Havlíčka lepší než za jeho předchůdkyně Novákové,« uvedl Filip pro Haló noviny. »Naopak nejsme spokojeni s prací ministra zahraničí a výhrady máme i směrem k jiným resortům. Necháváme to ale na hodnocení dohody o toleranci mezi námi a hnutím ANO, ke kterému dojde po uplynutí tradičního půlroku,« dodal Filip.

Výkonný výbor ÚV KSČM se na svém zasedání zabýval nejen postojem k vládě, ale mj. i hodnocením voleb do Evropského parlamentu, dále schválil materiál nazvaný »Přístupy KSČM k podpoře komplexního řešení tělovýchovy a sportu« a stanovisko k stále většímu překrucování historie (uvádíme na jiném místě).

Potřeba 101 hlasů

Sněmovna bude o nedůvěře hlasovat ve středu na návrh ODS, Pirátů, TOP 09, STAN a lidovců v reakci na auditní zprávu Evropské komise o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho stíhání v dotační kauze Čapí hnízdo.

K vyslovení nedůvěry je třeba 101 hlasů, kluby pětice opozičních stran a SPD čítají celkem 87 poslanců. Z dosavadních 14 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl jediný. V roce 2009 Sněmovna vyjádřila nedůvěru vládě Mirka Topolánka v době, kdy ČR předsedala Evropské unii. Vláda ANO a ČSSD už loni 23. listopadu jeden pokus o vyslovení nedůvěry přečkala.

(pk)

21. 6. 2019  (pk)