Na Sheerana přišlo 150 000 diváků

Dva koncerty anglického zpěváka Eda Sheerana přilákaly do Prahy celkem 150 000 diváků. Lístky na nedělní vystoupení v pražských Letňanech byly vyprodány během několika hodin, pořadatelé proto přidali v pondělí druhý koncert. Vystoupení se zařadilo mezi nejnavštěvovanější koncerty v České republice.

Tabulce největších koncertů v Praze vévodí vystoupení Rolling Stones ze srpna 1995, na Strahovský stadion tehdy dorazilo na 130 000 lidí. Jen o 10 000 méně fanoušků pak o rok a měsíc později přilákal na Letenskou pláň zpěvák Michael Jackson. Téměř stejný počet lidí přišel také v září 1994 na Strahov na koncert kapely Pink Floyd.

Atraktivitu pražského koncertu podle pořadatelů zvýšil fakt, že populární umělec vynechal okolní státy jako Polsko nebo Slovensko. Do České republiky se vrátil po čtyřech letech po svojí vyprodané tuzemské premiéře v Tipsport Areně.

Na nedělním koncertu bylo v hledišti téměř 80 000 návštěvníků. Do Letňan dorazilo předtím nejvíce lidí před třemi lety na koncert AC/DC, který sledovalo 60 000 fanoušků. Podobný počet lidí jako první ze dvou koncertů Sheerana přilákalo ještě vystoupení U2 (srpen 1997), slovenské kapely Elán (září 2003) nebo českého Kabátu (září 2014).

Britský zpěvák, skladatel a textař Ed Sheeran, považovaný za jednu z nejvýraznějších osobností současné popové hudební scény, přijel do Prahy v rámci svého evropského turné Divide 2019. Osmadvacetiletý hudebník má čtyři trofeje Grammy, pětkrát získal Brit Award a řadu dalších prestižních cen. Na konci roku 2017 Sheeran obdržel Řád britského impéria za své aktivity v oblasti hudby a charity. Sheeranovy koncerty patří v současné době k nejprodávanějším na světě.

Podle loňského žebříčku časopisu Forbes je Sheeran třetím nejlépe placeným hudebníkem na světě, loni vydělal 110 milionů dolarů, v přepočtu 2,5 miliardy korun.

(ste)

9. 7. 2019  (ste)