Opálka: Snížená výše valorizací bude snižovat reálnou výši důchodů a životní úroveň důchodců.

Pravice schválila nižší růst penzí

Penze v příštích letech porostou pomaleji. Sněmovna navzdory odporu opozice včera přehlasovala veto Senátu a potvrdila vládní předlohu o nižší valorizaci penzí. Novela nyní míří k podpisu prezidentovi Václavu Klausovi.

Penze se budou podle předlohy po tři roky (2013-2015) valorizovat jen o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru. Stát by měl za tři roky uspořit zhruba 48 mld. korun.

Pro novelu zvedlo ruku 101 poslanců, což je minimální počet potřebný pro přehlasování veta. Koalici podpořil i Milan Šťovíček (VV), a také nezařazení poslanci Michal Doktor a Jaroslav Škárka. Proti pomalejšímu růstu penzí hlasovali poslanci ČSSD, KSČM, VV a nezařazení poslanci Vít Bárta, Kristýna Kočí, Jiří Paroubek a Jiří Šlégr.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) označil předlohu za nepopulární, předkládá ji prý s těžkým srdcem. »Z hlediska konsolidace veřejných rozpočtů je ale nezbytná,« prohlásil. Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) v reakci uvedl, že na jeho těžké srdce nevěří a Drábka nazval »ministrem chudoby«.

* * *

Opozice označila návrh za asociální a nemravný, reálná výše důchodů prý bude klesat.

»Snížená výše valorizací bude snižovat reálnou výši důchodů, bude se snižovat poměr důchodů ke mzdě, bude se snižovat kupní síla a životní úroveň důchodců. Poroste chudoba u řady důchodců, zejména u starodůchodců, zdravotně postižených důchodců a u jednočlenných domácností důchodců bez nároku na pozůstalostní důchod. Již dnes jim není co závidět a hmotná podpora vše nevyřeší,« argumentoval stínový ministr KSČM pro resort práce a sociálních věcí Miroslav Opálka.

Připomněl, že průměrný důchod bude za rok 2013 snížen o 3264 korun, za další rok o 5520 korun a za rok 2015 o 7512 korun. »Celkově tedy za ony tři roky přijde průměrný důchodce kvůli snížené valorizaci o 16 296 korun,« vypočítal Opálka.

(jad, ku)

**************

Na této straně 1 si ještě můžete přečíst o kroku k osamostatnění Quebecu od Kanady. To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

**************

6. 9. 2012  (jad, ku)