Karlův most dočistí restaurátor

Při neschváleném odstranění sprejerského nápisu z Karlova mostu v Praze nebylo podle laboratorních výsledků poškozeno zdivo, sdělila mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Situaci TSK dále řeší s policií, které se přihlásil muž, jenž v neděli ráno čmáranice německých výrostků z pilíře mostu odstranil. Podle zjištění restaurátora však nápis nebyl odstraněn dokonale a na kamenech zůstaly zbytky barvy. Lišková proto už v pondělí uvedla, že se pilíř bude muset dočistit.

»Vzhledem k tomu, že je Karlův most národní kulturní památkou, budeme se dále držet zákonného postupu. Na čištění se tudíž musí podílet odborný restaurátor schválený památkáři z pražského magistrátu i generálního ředitelství Národního památkového ústavu. Na odstranění nápisu máme uzavřenu smlouvu s panem Janem Mjartanem,« uvedla Lišková.

Restaurátoři začali čmáranice odstraňovat v sobotu. Metodu čištění museli předtím schválit památkáři z města i Národního památkového ústavu. TSK následně podepsala s restaurátorem smlouvu na 40 000 korun. Práce měla být hotova do 15. srpna.

K očištění mostu se přihlásil Miloslav Černý, který tvrdí, že se odstraňováním graffiti živí a použil šetrnou metodu. V Praze 1 od sprejerských výtvorů v minulosti čistil například Hergetovu cihelnu nebo zeď v Masné ulici.

»S TSK spolupracujeme na jiných zakázkách, do kontaktu se tak spolu určitě dostaneme,« řekl dále. Restaurátora Mjartana si podle svých slov váží a nemá problém se s ním potkat. Oslovit ho ale sám neplánuje. »Mým záměrem nebylo z restaurátorů udělat hlupáky,« dodal.

»Chtěl jsem ukázat, že postupy, které jsou zavedené v památkové péči při odstraňování graffiti jsou příliš dlouhé,« řekl Černý. Podle něho je důležitá každá hodina. Pigmenty obsažené v barvách se postupně stabilizují v povrchu a čištění je náročnější. Černý využívá vysokotlaké vapky a horkou vodu. Podle něj byla právě neděle mezním termínem, kdy mohl být nápis takto odstraněn.

Na pilíři Karlova mostu se v polovině července objevil sprejerský nápis o rozměrech pět krát dva metry. Policie na místě zadržela dva německé mladíky, soud jim uložil roční podmínku, pětileté vyhoštění a peněžité tresty. Jejich obhájce ale podal proti rozhodnutí odpor, v případu bylo proto nařízeno hlavní líčení. V něm se v září má řešit také neschválené odstranění nápisu.

(ng)

1. 8. 2019  (ng)