Sílí snaha označit hrdiny za okupanty a zločince za osvoboditele

Už 29. ročník tradičního setkání Čechů, Moravanů a Slováků se v sobotu konal u zemské hranice na Lázku u Lanškrouna. Účastníky srdečně přivítal člen ÚV KSČM a předseda OV KSČM ve Svitavách Josef Bohatec. Program tradičně začal pietním aktem u památníku protifašistických bojovníků z odbojové organizace Národní sdružení československých vlastenců.

Ano, já se i po dvaceti šesti letech, po rozdělení našich národů, pořád cítím jako Čechoslovák,« řekla ve svém projevu místopředsedkyně ÚV KSČM a poslankyně EP Kateřina Konečná. »A právě proto tady jsme, abychom si připomněli naši společnou cestu, na kterou jsme se vydali v roce 1918 založením Československa a potom znovu po II. světové válce, kdy se naši dědové a otcové pustili do obnovy našeho tolik zpustošeného státu. Zpustošeného těmi, kteří se dnes snaží o revizi našich novodobých dějin. Ano, mám na mysli sudetské Němce, všechny ty, kteří dělali pátou kolonu Adolfu Hitlerovi. Všechny ty ‚mírumilovné‘ spoluobčany, kteří vyháněli Čechy z míst, na kterých žili po staletí. V tomto ohledu si vážím všech, kteří se proti tomuto postavili. I německých antifašistů byla celá řada. Mimochodem, oni odejít nemuseli a jejich hrdinný přístup proti nacistickému Německu nikdy nebude a nesmí být zapomenut! Vážení spoluobčané, jsem velmi ráda, že jsem právě s vámi na 29. setkání Čechů, Moravanů, Slezanů a Slováků v místě, které je spojeno s významným odbojovým a partyzánským hnutím v době nacistické okupace. V době, kdy hrůzy a strašlivé tragédie druhé světové války jsou dehonestovány a překrucovány. V době, kdy sílí snaha označit hrdiny za okupanty a zločince za osvoboditele. Komunistická strana Čech a Moravy nikdy nezapomene na statečnost těchto vlasteneckých bojovníků, kteří položili na oltář vlasti to, co je nám nejcennější – život,« připomněla Konečná.

Diskusní stan

Na ni také směřovalo nejvíce dotazů v diskusním stanu, který se otevřel po oficiální části setkání. Ve velmi živé diskusi padla mimo jiné otázka, jak představitelky KSČM zvládají skloubit politiku a rodinu. Podle Konečné hodně záleží na tom, jak je vlastní rodina dokáže spolehlivě podpořit. Jeden z dotazů směřoval i na rovnost mužů a žen, kdy Konečná uvedla, že není příznivkyní kvót v rovnosti mužů a žen, a když mluví s členkami KSČM, aby šly do politiky, tyto ženy se samy často a logicky rozhodují opačně a dávají naopak přednost rodině před politikou.

Poslanec a místopředseda ÚV KSČM Stanislav Grospič zase objasňoval, jak například se ve školách, kam politika ze zákona nepatří, těžko diskutuje a následně získává důvěra mladých. A také, jak je nutné politicky pracovat i uvnitř strany. Zejména získávaní nových členů. Na otázky okolo řepky odpovídala předsedkyně Ústřední revizní komise KSČM Marie Pěnčíková. Uvedla, že už se občané měli ohradit proti pěstování řepky především v polovině devadesátých let, kdy se s řepkou začínalo teprve hospodařit.

Rozdíl mezi tvrdým brexitem a brexitem bez dohody objasňovala zase Konečná. Zdůraznila, že je nutné mít, pokud brexit nastane, alespoň nějakou dohodu. Dodala, že ani v jednom případě nikdo zatím nedokáže jakkoli spočítat škody, které odchod Británie z Unie způsobí.

Jediný český deník

Na otázky o Haló novinách odpovídal redaktor Roman Blaško, který připomněl, že je třeba si uvědomit, že deník Haló noviny je jediný, za nímž nestojí nadnárodní kapitál, tak jako je to prakticky u všech ostatních deníků. Upozornil na nepřízeň některých koncových distributorů, kteří ani Haló noviny nedají na pult. Přesto Haló noviny vytvářejí významný levicový zdroj informací.

Mezi účastníky nemohly chybět ženy z Levicových klubů žen v čele s předsedkyní Květou Šlahúnkovou. Slovenskou stranu důstojně zastoupil Jozef Kožuch.

Diskuse skončila s přáním mnoha sil do dalšího nelehkého politického boje a účastníci se rozešli za dalším, zejména hudebním programem a občerstvením.

K příjemné atmosféře hrálo dopoledne hudební krojované těleso »Šohaji«, o kterém se v kuloárech tvrdí, že je to nejmenší slovácká dechovka. V odpolední části programu se zase představila skupina »Jásalka band«, hudba pro všechny generace. Dále organizátoři připravili soutěž o pohár Krajského výboru KSČM Pardubice pod vedením mladých komunistů. Nechyběla ukázka akrobatického létání, kdy účastníci setkání na Lázku zdravili piloty, kteří odvážně kroužili nad jejich hlavami.

(brom)

4. 8. 2019  (brom)