Než se Trump rozkoukal, Čína vrací úder

Čína v pondělí oslabila domácí měnu jüan na nejnižší hodnotu za více než deset let a požádala státní společnosti, aby pozastavily dovoz zemědělských produktů z USA, napsala agentura Bloomberg. Peking tak reagoval na nová americká cla, která by se měla dotknout téměř veškerého jejího vývozu do Spojených států. USA pak oficiálně označily Čínu za měnového manipulátora.

Prezident USA Donald Trump minulý týden oznámil uvalení desetiprocentních cel na zboží z Číny, jehož roční hodnota dovozu do USA činí 300 miliard dolarů (sedm bilionů korun). Cla mají začít platit od 1. září. Nově tak bude cly zatížen téměř veškerý dovoz z Číny. Trump přišel s tímto krokem jen krátce poté, co obě strany obnovily jednání, která mají zastavit obchodní válku.

[o]

Podle čínských úředníků zabývajících se vyjednáváním Trumpovo oznámení šokovalo Peking, který slíbil odplatu. Nyní proto Čína ovlivňuje měnu s cílem pomoci vývozcům a porušuje slib, že bude nakupovat více amerických plodin.

»Je to jeden z nejhorších scénářů,« řekl šéf výzkumu asijských finančních trhů v Rabobank Michael Every. Podle něj na trzích nejprve dojde k výprodejům, pak se Trump probudí a situace se mnohem více zhorší. V reakci na zprávu akcie v Asii a měny rozvíjejících se zemí klesly a investoři naopak kupovali japonský jen, americké státní dluhopisy a zlato.

Čína v pondělí poprvé po 11 letech nechala jüan prolomit politicky citlivou úroveň sedm jüanů za dolar. To naznačuje, že by Čína mohla využít devalvaci jako zbraň v obchodní válce s Washingtonem. Jüan oslabil na 7,0267 za dolar, nejníže od února 2008, a poprvé od prosince je slabší než 6,9 za dolar. Takzvaný offshore jüan, se kterým se může volně obchodovat v zahraničí, oslabil o téměř dvě procenta na rekordní minimum.

Analytik Capital Economics Julian Evans-Pritchard uvedl, že při spojení devalvace s obnovením hrozby cel je patrné, že čínská centrální banka PBOC učinila ze směnného kurzu zbraň. Skutečnost, že Čína nechala měnu prolomit hranici sedmi jüanů, naznačuje, že opustila naději na obchodní dohodu, dodal.

Od chvíle, kdy Trump minulý týden oznámil uvalení desetiprocentních cel na zboží z Číny, dolar vůči jüanu zpevnil o 2,2 %.

Pokles dolaru však není pro Čínu bez rizika. V polovině roku 2015 vyvolala devalvace odliv kapitálu a destabilizovala globální trhy. Přísnější kontrola kapitálu v současnosti by však mohla tentokrát odlivu zabránit.

»Čína snížila cenu své měny na téměř historické minimum. Říká se tomu manipulace s měnou, která Čínu velmi oslabí,« uvedl v reakci na čínské kroky Trump na Twitteru. Trump kritizoval také americkou centrální banku (Fed), že nereagovala na měnovou politiku Číny a Evropy a minulý týden nesnížila úrokové sazby dostatečně.

Spojené státy pak oficiálně označily Čínu za měnového manipulátora. Americká vláda uvedla, že ministr financí Steve Mnuchin bude nyní spolupracovat s Mezinárodním měnovým fondem »za účelem odstranění nespravedlivé konkurenční výhody vytvořené nejnovějšími kroky Číny«.

Toto oznámení amerického ministerstva financí prohloubí napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa, předpověděl zpravodajský server BBC News. Zpravodajka BBC v New Yorku odhadla, že americký krok - přestože nemusí právně či technicky moc věcí změnit - bude mít významné politické důsledky. Nikdo si nemyslí, že zvýší šance na kompromis v obchodním sporu mezi oběma velmocemi, a nikdo by se neměl divit, že vyhlídka na měnovou válku rozjitří i tak pocuchané nervy investorů, uvedla.

(ici)

6. 8. 2019  (ici)