Redakční sloupek

Komu věřit

Dnešní doba je dobou stále více sílící obrany civilizace a planety před klimatickým kolapsem či neustále vedeného sporu o migranty, který paradoxně s tématem klimatu už také souvisí a bude souviset s každým dalším dnem razantněji. Žijeme ale také (zatím) v době ekonomického růstu a s ním související prosperity v bohatých zemích, takže hledat čistě levicová témata je čím dál složitější.

[o]

Ano, jedním z takových témat by kromě boje proti hnědnutí světa mohla být právě ochrana klimatu, ale zejména u nás paradoxně z tohoto problému netěží Zelení, natožpak autentická levice, ale Piráti. Jednak proto, že se stali součástí europarlamentní zelené frakce, ale i díky tomu, že jim hodně fandí oficiální masmediální fronta. Což v době mediokracie – dalšího aktuálního fenoménu, je věc nanejvýš důležitá.

Právě tady je další problém pro levicové strany, kterým – přiznejme si to otevřeně – veřejnoprávní masmédia nikterak nepomáhají, spíš naopak. I proto se nemalá část levicových voličů uchyluje k důvěře tzv. alternativním médiím, zejména všelijakým pochybným serverům a jimi ovládaným četným tematickým skupinám na sociálních sítích, resp. rozesílaným hromadným mailům, z 99 % informativně falešným. Hoaxy a fake news tak bombardují často nejen internet, ale čím dál častěji i některá seriózní masmédia.

Spolu s tím se ruku v ruce nese naopak nedůvěra těm veřejnoprávním, v čele s Českou televizí. Popravdě, když slyšíte od Jakuba Železného slova o tom, co se tu dělo »na vrcholu komunismu«, ačkoli každý průměrně inteligentní člověk ví, že tady ani nikde jinde žádný komunismus ještě nebyl; nebo když vás historik František Kolář na ČT přesvědčuje, že bojkot moskevské olympiády v roce 1980 byl oprávněný, protože přece SSSR byl v té době prý agresorem (v Afghánistánu – což bylo proti olympijské chartě), obrací se vám kudla v kapse. Nebyly totiž náhodou USA před olympiádou v Salt Lake City 2002 v prakticky identické situaci? Ale o tom v inkriminovaném rozhovoru ani slovo.

Takže ano, je fakt, že ČT dost často měří dvojím metrem a záměrně - zejména ve vztahu k historii - tendenčně zkresluje. Na druhou stranu o současném dění doma i ve světě si coby veřejnoprávní masmédium nemůže dovolit vyloženě lhát, takže důvěřovat (plus samozřejmě následně prověřovat) jí prostě z logiky věci musíme – daleko spíš než neprůhledným serverům rozsévajícím ve společnosti fakt tak akorát atmosféru strachu a nenávisti. Což k ničemu dobrému nepovede…

Roman JANOUCH

20. 8. 2019  Roman JANOUCH