Ministrem bude Zaorálek, Zeman souhlasí

ČSSD navrhne na ministra kultury svého poslance a bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Ve středu to oznámil předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Prezident Miloš Zeman již oznámil, že návrh akceptuje. KSČM ho rovněž vidí jako rozumný.

ČSSD původně prosazovala do čela ministerstva svého místopředsedu Michala Šmardu, který se ale nominace tento týden vzdal po tříměsíčním sporu s prezidentem Milošem Zemanem o své jmenování.

»Je zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny, úspěšný ministr zahraničních věcí. Jsem přesvědčen, že řízení resortu kultury zvládne. Jeho úkolem bude resort stabilizovat po dlouhé době, kdy nebylo jasno, jakým směrem se bude ubírat,« vysvětlil nominaci Zaorálka Hamáček.

Prezident Zeman dal vzápětí najevo, že tentokrát jmenování nového ministra blokovat nebude. Tím tříměsíční vládní krize zřejmě definitivně končí. Hamáček to dal najevo, když uvedl, že i s dosavadními jednáními o rozpočtu jsou sociální demokraté spokojeni, a pokud budou takto pokračovat, může pokračovat vládní spolupráce ČSSD s ANO.

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip Hamáčkovu výběru rozumí. »Sociální demokraté zohlednili, že Lubomír Zaorálek má zkušenost s vedením nějakého resortu a manažerské schopnosti. Navíc pracoval pro ostravskou televizi, takže zkušenosti z kulturní oblasti určitě má,« řekl Filip.

Hamáček již odeslal oficiální nominaci premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO) a ten ji poslal na Pražský hrad. Babiš uvedl, že v minulosti měl se Zaorálkem »různé výměny názorů, ale v principu s ním problém nemá«.

Spor o vedení ministerstva kultury trval víc než čtvrt roku. V polovině května podal demisi bývalý ministr Antonín Staněk (ČSSD), Zeman ji ale nepřijal. Premiér poté na žádost ČSSD navrhl Zemanovi odvolání Staňka a jmenování Šmardy. Prezident po řadě jednání s koaličními stranami Staňka ke konci července odvolal, minulý týden ale oznámil, že Šmardu nepovažuje za kompetentního k vedení resortu, podobně se vzápětí vyjádřil i Babiš.

(ste)

21. 8. 2019  (ste)