Palestinci nenechají zemi okupantovi

Představitelé palestinských území - Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu - Izraeli v úterý vzkázali, aby nepovzbuzoval obyvatele Pásma Gazy k vystěhování do ciziny.

V pondělí nejmenovaný izraelský činitel, který je v delegaci premiéra Benjamina Netanjahua na Ukrajině, řekl, že Izrael vyjednává s některými blízkovýchodními a evropskými zeměmi o možnosti přijmout vystěhovalce z Gazy. Izrael je podle tohoto zdroje připraven uhradit náklady. Izraelské listy, které tuto informaci přinesly, napsaly, že zatím žádná země na nic podobného nepřistoupila. Tento zdroj rovněž řekl, že loni z Pásma Gazy dobrovolně odešlo 35 000 lidí, mezi nimiž nejsou započítáni ti, kteří se později vrátili. Pásmo Gazy je domovem dvou milionů lidí, kteří žijí v podmínkách genocidní izraelské blokády, která má Izraeli zajistit bezpečnost. Zavedena byla před 12 lety, když se vlády v pásmu ujal na základě volebních výsledků Hamás.

Na informaci o podpoře vystěhování reagoval jak Hamás, tak palestinská samospráva, která řídí Západní břeh Jordánu. Hamás zprávu označil za iluzi a sen sionistů, samospráva uvedla, že za utrpení lidí z Pásma Gazy je odpovědný Izrael. Podle ministerstva zahraničí samosprávy je cílem blokády Palestince vyhnat. »Zločiny izraelské okupace jsou válečné zločiny proti lidskosti a to, co okupanti dělají, je opakování nakby (katastrofy) z roku 1948,« uvedlo ministerstvo v prohlášení, s poukazem na rok vzniku Izraele, kdy z domovů musely odejít statisíce Palestinců.

List The Jerusalem Post citoval zástupce samosprávy v Ramalláhu, který řekl, že podněcování Palestinců k emigraci »je krajně nebezpečné a svět by na to měl důrazně reagovat«. »Je to staronový sen sionistů. Chtějí, aby Palestinci odešli a opustili svou zemi,« řekl mluvčí Hamásu Házim Kásim. Dodal, že přes humanitární krizi, blokádu a války se Palestinci z Pásma Gazy rozhodli zůstat na své půdě. »Plně věříme, že žádná emigrace nebude, Palestinci nenechají zemi okupantovi a budou bojovat o zrušení blokády,« dodal mluvčí.

(ava, čtk)

22. 8. 2019  (ava, čtk)