Zpolitizovaný verdikt

Brazilský soud poslal na čtyři a půl roku do vězení levicového politika Fernanda Haddada, který měl loni šanci stát se brazilským prezidentem. Ve 2. kole voleb hlavy státu ale prohrál s Jairem Bolsonarem. Haddad byl v pondělí odsouzen za nelegální financování volební kampaně z roku 2012, kdy byl zvolen starostou Sao Paula. Vinu odmítá a proti rozsudku se odvolá.

Haddad, který byl starostou nejlidnatějšího města Brazílie v letech 2013 až 2016, loni v prezidentských volbách kandidoval za Stranu pracujících (PT). Do předvolebního souboje o prezidentské křeslo vstoupil až měsíc před prvním kolem voleb, kdy nahradil populárního exprezidenta Luize Inácia Lulu da Silva. Ten je od loňského dubna ve vězení za údajnou korupci, vinu odmítá a verdikt označuje za politicky motivovaný. PT kritizovala i odsouzení Haddada. Rozsudek volebního soudu v prohlášení označila za nespravedlivý a za další falešné obvinění lídrů PT.

Soud první instance Haddada uznal vinným z falšování faktur během volební kampaně na starostu Sao Paula. Zprostil ho ale obvinění ze zločinného spiknutí a praní špinavých peněz. Trest si 56letý Haddad má podle soudního verdiktu odpykávat v mírnějším režimu, to znamená, že by měl spát ve vězení, ale několik hodin denně může trávit na svobodě.

(ava, čtk)

23. 8. 2019  (ava, čtk)