Maláčová získala 6 miliard navíc

Ministerstvo práce bude mít příští rok k dispozici o 5,9 miliardy korun více, než mu v návrhu rozpočtu vyčlenilo ministerstvo financí. Dohodly se na tom ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a financí Alena Schillerová (za ANO).

Maláčová původně chtěla o 11,7 miliardy navíc. »Ministerstvo práce bude muset pečlivě hospodařit s každou korunou, nebude to jednoduché. Výsledek považuji za slušný kompromis,« řekla po jednání novinářům Maláčová.

Podle ní je to také rozhodující krok k tomu, aby ČSSD zůstala ve vládě. »Byl to ten poslední kamínek v mozaice,« řekla Maláčová. Dalším kamínkem prý bylo vyřešení situace se jmenováním nového ministra kultury. Tím bude v úterý jmenován bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM Hana Aulická Jírovcová spokojenost Maláčové ovšem příliš nechápe. Podle Aulické Jírovcové ministryně spíše prohrála. »Jsem výsledkem vyjednávání velice zklamána. Šest miliard navíc zní sice hezky, ale ministryně z pro mne nepochopitelných důvodů vzdala bitvu o navýšení prostředků na sociální služby. Podle našich propočtů chybí minimálně 3,3 miliardy, aby se sociální služby příští rok nedostaly do kolapsu. Ministryně Maláčová však získala necelou polovinu této částky. Podle mne tak zhroucení sociálních služeb reálně hrozí, minimálně jejich třetiny,« varovala Aulická Jírovcová. Ministryně Schillerová těmto názorům dlouhodobě oponuje tvrzením, že se na financování sociálních služeb mají více podílet kraje. »To není řešení. Kraje již v této oblasti ‚jedou na krev‘ a přesto jim letos jedna miliarda chyběla,« uvedla stínová ministryně, podle níž obě vládní političky problém podceňují a KSČM proto bude muset sama převzít iniciativu. »Podáme pozměňovací návrh při projednávání státního rozpočtu a pokusíme se ony 3,3 miliardy sociálním službám převést,« řekla Aulická Jírovcová.

Ministerstvo práce by pak mělo ještě letos dostat navíc 800 milionů korun na informační systémy. Suma by měla putovat z obsluhy státního dluhu. Schillerová se o tom však chce ještě bavit s premiérem Andrejem Babišem (ANO). »Budeme debatovat o technických problémech. Jsem však připravena, pokud se příští týden dohodneme, v rozpočtu částku z obsluhy státního dluhu uvolnit,« řekla ministryně financí.

Ministryně Maláčová se chystá rovněž do 14 dnů svolat jednání zástupců vlády a odborů o růstu platů na příští rok. Šéfka státní pokladny Alena Schillerová (za ANO) zopakovala, že v návrhu rozpočtu počítá s přidáním o dvě procenta. Takové navýšení je podle Maláčové nedostatečné. Odboráři požadují pro neučitelské profese a zdravotníky růst platů o deset procent a pro ostatní o osm procent, pro učitele o 15 procent. Podle návrhu ministerstva financí by si pedagogové měli přilepšit o 10 procent.

Odborům dvě procenta navíc nestačí. Poukazují na to, že by se při takovém navýšení s očekávanou inflací pracovníkům veřejných služeb a správy výdělky reálně snížily. Předáci původní požadavky zmírnit nechtějí.

(ste)

23. 8. 2019  (ste)