Rozhovor Haló novin s Eliasem Mouradem, předsedou Syrského svazu novinářů

Někteří novináři prodávají své svědomí

Jakou máte zkušenost se zahraničními novináři?

[o]

Jako předseda syrského svazu novinářů mám zkušenost s tím, že někteří ze zahraničních novinářů, kteří přišli do Sýrie, a často i nelegální cestou, neinformují pravdivě o tom, co se v současnosti v naší zemi děje. Tito novináři se v Sýrii mnohdy postupem času dostali pod tlak povstalců a to nebyla žádná legrace. Často byli vystaveni i hrozbě smrti. I proto museli v některých případech překrucovat pravdu, pokud si chtěli zachránit život. Byli k tomu mnohdy donuceni, i z důvodu, že přijeli do Sýrie záměrně jako turisté, a nikoliv jako novináři. Nechtěli totiž, aby se o ně zajímaly vládní orgány tak, jako je to obvyklé v každé jiné zemi světa.

Najednou jsme ze zahraničních médií slyšeli o explozích, které se nestaly, případně o demonstracích, které neproběhly nebo které se měly teprve uskutečnit. Z toho jednoznačně vyplývá, že někteří novináři prodávali a dodnes prodávají své svědomí. A přitom psát pravdivě, to by měla být ta nejpodstatnější věc novinářské práce, kdekoliv na světě, tedy i v Sýrii.

Z jakého důvodu jsou nebo byli novináři v Sýrii nelegálně?

Novináři, kteří byli nebo jsou v Sýrii bez povolení našich úřadů, tvrdí, že je to z toho důvodu, že jim syrská strana neudělila povolení, vízum a podobně. Není to pravda, všichni zástupci médií, kteří oficiálně požádali syrské vládní úřady o povolení působit na území Sýrie, toto povolení dostali. Mám k dispozici statistiku, která ukazuje, že více než 500 novinářů vstoupilo na území naší země po začátku konfliktu v roce 2011.

Od července 2012 do současnosti jsme pozvali více než 93 mediálních delegací, aby navštívily Sýrii. Dnes máme v Sýrii CNN, BBC, SKY News a další světová média. Čili pokud někdo říká, že se snažíme umlčet novináře, je to naprostá lež. Nebráníme jim v jejich práci, jen je žádáme, aby nepřekrucovali fakta a říkali a psali pravdu o naší zemi.

Víte, byly zde mediální delegace z Indie, Iráku i Turecka, nejenom v Damašku, ale v různých částech Sýrie. Nebráníme se tedy mediálnímu zájmu, právě naopak.

Může vůbec zahraniční novinář pochopit složitou situaci v Sýrii?

Já se domnívám, že například možnost, kterou vaše skupina novinářů nyní má, totiž setkat se s vrcholnými politiky naší země a debatovat o problémech válečného konfliktu v Sýrii, vám pomůže více pochopit kořeny občanské války v naší zemi a také znát názory naší vlády na politické, ekonomické, zahraniční a bezpečnostní záležitosti. Ale nejenom to, máte možnost chodit v ulicích Damašku a ptát se kohokoliv na cokoliv. Naprosto svobodně. Utvoříte si názor sami, z toho co vidíte a z toho, co vám říkají lidé.

Vytvářeli někteří z novinářů fikce o situaci ve vaší zemi?

Před začátkem nepokojů v Sýrii dostala řada novinářů z cizích zemí příkaz od svých zaměstnavatelů, aby přijeli právě do naší země. Problém byl v tom, že mnozí z těchto novinářů přišli do Sýrie jako turisti a neuvedli, že jsou pracovníky zahraničních médií. Někteří z těchto lidí jeli například do syrského města Homs, ale i do jiných měst, a začali tam natáčet ulice, náměstí, obytné domy, nádraží a podobně.

Na těchto náměstích byl klid a pokoj. Osobně mě překvapila skutečnost, že zmínění novináři poté do těchto ulic a náměstí, s použitím moderní techniky, implantovali davy lidí, jak se právě zúčastňují protivládní demonstrace proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Jak to tito novináři vysvětlovali?

Když jsme některé z těchto novinářů pozvali na policii proto, aby vysvětlili své působení v Sýrii, tak odpovídali, že je vyslala například agentura Reuters proto, aby natáčeli zmíněné ulice a náměstí našich měst. Bez jakéhokoliv povolení například ministerstva informací naší země a podobně. Já se domnívám, že se jedná o mezinárodní spiknutí proti Sýrii, kde média hrají svou důležitou roli. Stejně tak, jako tomu bylo ve válce v Iráku, jsou jedním z instrumentů války a poskytují válečnému konfliktu mediální krytí před celým světem.


Pokud vás ještě zajímá odpověď na otázku, zda se Elias Mourade se

tkal s fikcemi o mezinárodním spiknutí proti Sýrii, přečtěte si ji buď ve čtvrteční tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

Radovan RYBÁK, Damašek

4. 4. 2013  Radovan RYBÁK