Palestinci vítají krach USA

Oznámení o rezignaci Jasona Greenblatta z pozice zvláštního blízkovýchodní zmocněnce amerického prezidenta je podle Palestinců přiznáním neúspěchu USA.

Greenblatt oznámil, že odstoupí po zveřejnění amerického plánu k řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Zatím byla zveřejněna jeho ekonomická část, zbytek má být znám po izraelských zářijových předčasných parlamentních volbách. Greenblatt patří spolu s prezidentovým zetěm Jaredem Kushenerm a americkým velvyslancem v Izraeli Davidem Friedmanem k hlavním autorům tohoto nekriticky proizraelského dokumentu. Palestinci jej předem odmítli, protože USA přestaly být nestranným prostředníkem konfliktu.

»Je to definitivní přiznání neúspěchu. Všichni Palestinci si řeknou, že je to úleva. Greenblatt nikdy nevynechal příležitost je očernit. Nikdy neusiloval o mír, ale o ospravedlňování izraelských násilností,« prohlásila zástupkyně Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Hanan Ašrávíová.

Hřebík do rakve

Termín zveřejnění mírového plánu byl několikrát odložen. V červnu byla na konferenci v Bahrajnu zveřejněna jeho ekonomická část, avšak palestinské vedení se konference nezúčastnilo. »Pokusili se Palestince přemluvit a pak nás vydírat tím, že bychom plán přijali,« prohlásila podle ČTK Ašrávíová, podle níž byl tento odsouzen k neúspěchu od samého počátku. »Greenblattova demise je jenom dodatečný hřebík do rakve (plánu),« dodala. Kontroverzní americký prezident Donald Trump přitom věren svým častým zcela nekritickým výkřikům do tmy dokument označuje za »plán století«.

Greenblatt z funkce neodchází nečekaně. Agentura Reuters napsala, že když začátkem roku 2017 začal pracovat v Bílém domě, měl v úmyslu setrvat dva roky. Nyní řekl, že se chce vrátit k manželce a šesti dětem do New Jersey.

(rj)

6. 9. 2019  (rj)