Evropský soud proti zločinu Barnevernetu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl ve prospěch Norky, které kontroverzní norská sociální služba Barnevernet krátce po porodu odebrala syna, jenž byl později proti její vůli adoptován. Podle soudu Norsko tímto krokem porušilo práva matky i jejího dítěte.

Verdikt může podle expertů ovlivnit také další kauzy vedené proti Norsku a praktikám Barnevernu. Kvůli odebrání dvou svých synů v Norsku se na štrasburský soud se stížností obrátila již dříve také Češka Eva Michaláková.

»Soud zjistil, že hlavním důvodem pro rozhodnutí úřadů byla neschopnost matky řádně se postarat o syna s ohledem na jeho zvláštní potřeby a zranitelnost. Toto odůvodnění však bylo založeno na omezených důkazech,« konstatoval štrasburský soud. »Norské úřady se nesnažily uplatnit rovnováhu mezi zájmy dítěte a jeho biologické rodiny a nebraly ani ohledy na vývoj v rodinném životě matky, především pak na fakt, že se později vdala a porodila druhé dítě,« o které se nyní stará, uvedl dále soud.

Norská sociální služba Barnevernet je dlouhodobě kritizována rodiči a experty, protože zachází ve své údajné snaze ochránit děti příliš daleko a často odebírá (krade) rodičům jejich biologické potomky a dává je do pěstounské péče bez dostatečného odůvodnění.

Advokát norské vlády Fredrik Sejersted v rozhovoru s norským listem Aftenposten nicméně upozornil, že Evropský soud pro lidská práva aktuálním verdiktem nezrušil předchozí rozhodnutí norských soudů o adopci syna Strandové Lobbenové pěstounskou rodinou, ba ani nenařídil, že by mělo být dítě své biologické matce vráceno…

»Rozhodnutí štrasburského soudu (i tak) vítáme. Dává naději dalším rodinám, které se u Evropského soudu pro lidská práva dovolávají spravedlnosti proti brutálním metodám norských úřadů - ve Štrasburku nyní leží asi 20 dalších žalob na Barnevernet,« uvedl po rozhodnutí štrasburského soudu v tiskové zprávě zaslané ČTK právník Pavel Hasenkopf z Petičního výboru na pomoc rodině Michalákových.

(rj)

11. 9. 2019  (rj)