Prodej fairtradových výrobků u nás úspěšně roste

Uspokojivé výsledky činnosti Fairtrade Česko a Slovensko přednesla na tiskové konferenci v Praze ředitelka této neziskové organizace Hana Malíková. V roce 2018 dále pokračoval nárůst prodejů zboží s certifikací Fairtrade. Nejvíce se prodalo kakaových výrobků. Právě dnes je Mezinárodní den čokolády.

Do fairtradového hnutí je momentálně zapojeno 1,6 milionu lidí v 75 zemích. Hnutí dbá na dodržování řady zásadních principů, jako je zákaz dětské a nucené práce, udržitelné zemědělské postupy, výkupní cena odpovídající nákladům udržitelné produkce, dodržování norem Mezinárodní organizace práce aj. »Čím více výrobků s certifikací Fairtrade se na trhu uplatní, tím více jich pěstitelé ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky mohou prodat za podmínek Fairtrade,« uvedla Malíková.

Kakao, káva, čaj, bavlna

O 155 procent vzrostla v roce 2018 na českém trhu spotřeba fairtradového kakaa (1420 tun) prodávaného převážně ve formě čokolády a dalších cukrovinek. Malíková to přisuzuje zavedení Fairtrade programu pro kakao (Fairtrade cocoa programme), jenž pěstitelům kakaa poskytuje více příležitostí k uplatnění své produkce za podmínek Fairtrade. Lídrem v oblasti fairtradového kakaa je společnost Lidl, úspěšně se tyto výrobky prodávají i v Kauflandu, Penny Marketu či společnosti Gunz.

[o]

Fairtradové kávy, která je zřejmě nejznámější fairtradovou surovinou, se loni na českém trhu prodalo 714 tun, tedy o 37 % více než v předchozím roce. Z tohoto množství, pro představu, by bylo možné připravit 81 milionů šálků espressa. V prodeji takto certifikované kávy pomáhají některé obchodní řetězce (Tchibo, Lidl, Globus) či Unipetrol a OMV v rámci svých provozoven na svých čerpacích stanicích. V celkové statistice spotřeby kávy je však ještě před fairtradovým hnutím mnoho práce. Vyjdeme-li z údajů ČSÚ, dosahuje podíl fairtradové kávy prozatím jen 2,85 % z celkové spotřeby kávy.

Největší procentuální nárůst prodeje zaznamenala fairtradová bavlna. Tu například využívá řetězec Kaufland pro šití pracovních oděvů svých zaměstnanců a zaměstnankyň, informovala Malíková. Jiným příkladem jsou bavlněné nákupní tašky prodávané v drogerii dm. Fairtradového čaje se loni prodalo 22 tun (nárůst o 214 %), fairtradového třtinového cukru 105 tun (nárůst o 24 %).

Z průzkumu, který si neziskovka objednala u společnosti Median, vyplynulo, že o téma dlouhodobé udržitelnosti, šetrnosti k životnímu prostředí a dodržování lidských a pracovních práv vyjádřilo zájem 80 % oslovených občanů. O to, zdali při produkci je využita dětská práce, se zajímá 43 % »spíše či určitě ano«.

Úspěchy družstva z Pobřeží slonoviny

Konkrétní naplňování principů Fairtrade a pozitivní vliv tzv. fairtradového příplatku, který získají pěstitelé zařazení v tomto systému, přiblížil na tiskovce předseda družstva Ecakoog z Pobřeží slonoviny Ousmane Traore. Na 70 % kakaa pochází právě ze západní Afriky – dva miliony tun za rok se vypěstují v Pobřeží slonoviny, 0,9 milionu tun v Ghaně.

Družstvo pěstuje kakaové boby a má nyní již 2414 členů a členek. Objem produkovaného kakaa stoupl z 400 tun v roce 2012 během následujících let na 7500 tun. Ousmane Traore (*1978) od mládí pomáhal svému otci při práci na plantáži, již v mladém věku oslovil sousedy, které namotivoval a získal pro založení pěstitelského družstva. V jeho čele stojí od letošního roku.

Ve fairtradovém programu je družstvo zapojeno tři roky a právě díky fairtradovému příplatku došlo k dynamickému rozvoji celé komunity – družstvo nakoupilo další nákladní vozy a motorky, postavilo školní budovu, opravilo tři studny na vodu. Dokonce zřídilo zdravotní pojištění pro rodiny pěstitelů zapojených v družstvu, a to pro dospělé i jejich děti.

Navzdory evidentním úspěchům se pěstitelé potýkají s problémy, a podle předsedy družstva je proto potřeba navyšovat minimální nákupní cenu za kakaové boby. »Díky Fairtrade se nám daří s tímto bojovat a my děkujeme i Čechům a Češkám, že si kupují fairtradové výrobky, protože tak pomáhají i nám,« řekl africký host na tiskové konferenci a upozornil, že těžší životní podmínky na africkém venkově, ve srovnání s tamními městy, odvádějí mladé lidi od práce v zemědělství. To ohrožuje i pěstování kakaových bobů. Objem sklizně ovlivňují také nemoci rostlin a nedostatek dešťových srážek.

Hodnota fairtradového příspěvku od českých spotřebitelů činila za loňský rok dohromady u všech prodaných komodit 13,6 milionu Kč.

»Výstava na stromech«

Stanislav Komínek a Lukáš Matěna, kteří jsou externími konzultanty Fairtrade Česko a Slovensko, informovali, že od 5. října proběhne na 80 místech ČR Výstava na stromech upozorňující na ožehavá témata naší každodenní spotřeby. Na letošním ročníku budou vystaveny jejich fotografie srovnávající životní podmínky drobných zemědělců v Africe, kteří nejsou zapojeni v systému Fairtrade, a takto zapojená pěstitelská družstva. »Dokumentovali jsme tam podmínky ‚běžného‘ pěstování doprovázeného dětskou prací a dalšími negativními projevy, ve srovnání s fairtradovými družstvy,« vysvětlil Komínek naší zpravodajce. Fotografie pořídili v prosinci loňského roku během třítýdenního pobytu v Africe.


Známka Fairtrade označuje výrobky, které splňují sociální, ekonomické a environmentální standardy nastavené mezinárodní organizací Fairtrade International. Zákazníky informuje o tom, že pěstitelé dostali za svou práci spravedlivou a stabilní výkupní cenu, která pokrývá náklady na udržitelné pěstování. Nákupem výrobků s označením FAIRTRADE tak zákazníci přispívají ke zlepšování životních podmínek drobných pěstitelů v zemích globálního Jihu (takzvaných rozvojových zemích). Kromě odpovídající výkupní ceny dostávají pěstitelé zapojení do systému Fairtrade ještě fairtradový příplatek, který mohou použít k investicím do rozvoje svých farem a svých komunit, a to na základě demokratického rozhodování členů komunity.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ

12. 9. 2019  (mh)