Visegrád na Hradě

Premiér Andrej Babiš (ANO) na Pražském hradě absolvoval jednání s premiéry Slovenska, Maďarska a Polska. Po pracovní schůzce se k lídrům zemí visegrádské čtyřky (V4) připojili představitelé šesti zemí západního Balkánu.

Babiš s premiéry Slovenska Peterem Pellegrinim, Maďarska Viktorem Orbánem a Polska Mateuszem Morawieckým absolvoval zhruba hodinu a půl dlouhé pracovní jednání. Hlavními tématy setkání měly podle českého úřadu vlády být aktuální evropské otázky, například složení nové Evropské komise, víceletý finanční rámec po roce 2020 či přístup k řešení klimatických otázek.

Po poledni se k lídrům visegrádské čtyřky připojili zástupci šesti zemí západního Balkánu. Do Prahy přijeli srbská premiérka a předsedové vlád Severní Makedonie, Černé Hory, Albánie, Bosny a Hercegoviny. Kosovo po středečních prohlášeních prezidenta Miloše Zemana o tom, že chce s českými ústavními činiteli diskutovat o možnosti odvolání uznání této země samostatným státem, odvolalo účast na vládní úrovni. Na jednání ho zastupuje chargé d'affaires velvyslanectví v Praze.

Zeman v úterý v Bělehradu řekl, že má rád Srbsko a Srby, ale nikoli Kosovo. Ve středu pak prohlásil, že chce s českými ústavními činiteli projednat, zda by bylo možné, aby ČR odvolala uznání Kosova samostatným státem. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že nevidí k debatě důvod, ale s hlavou státu téma probere. Změna podle něj není v zájmu bezpečnosti i čitelnosti české zahraniční politiky. Se Zemanem se o jeho názoru nicméně rád pobaví, dodal.

ČR převzala předsednictví ve visegrádské skupině na počátku července od Slovenska. Za cíl si dalo mimo jiné zvyšování koaličního potenciálu skupiny v Evropské unii.

(ste)

13. 9. 2019  (ste)