Babiš odmítá dál jednat o zdravotnictví

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemíní jednat v koalici o dalším navýšení financí pro zdravotnictví v příštím roce. Za dostatečné považuje posílení rozpočtu o šest miliard nad rámec úhradové vyhlášky na celkem 340 miliard korun, o kterém informoval minulý týden.

Předseda ČSSD Jan Hamáček mluvil o dalším koaličním jednání po čtvrtečním ranním setkání se zástupci takzvaného krizového štábu proti kolapsu českého zdravotnictví. Strana podle své zdravotnické expertky Lenky Tesky Arnoštové kvůli transparentnosti také preferuje, aby slíbených šest miliard navíc bylo zahrnuto v úhradové vyhlášce.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) není na přidání peněz mimo úhradovou vyhlášku nic netransparentního. »V rámci svých zdravotně pojistných plánů navýší pojišťovny výdaje nad rámec úhradové vyhlášky. Tam jasně specifikují, kam peníze půjdou. Tyto plány schvalují orgány pojišťoven, vláda a sněmovna. Není na tom nic netransparentního,« uvedl Vojtěch.

Babiš řekl, že s ČSSD o zdravotnictví už jednat nebude. »Měli ten resort čtyři roky a pan (ministr Svatopluk) Němeček pokračoval v devastaci toho resortu. ČSSD nemá co radit, resortu nepomohli, spíš naopak,« uvedl Babiš. Připomněl svou dohodu s pojišťovnami o šesti miliardách navíc. Už začátkem minulého týdne označil Babiš jinou výzvu ČSSD k jednání o zdravotnictví za vtip, nebo dokonce drzost.

Zástupci štábu postup mimo vyhlášku označují za netransparentní. »Ministr má v ruce možnost transparentního přerozdělení, a to je právě přes úhradovou vyhlášku,« řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

Ministr vše »hodil« na pojišťovny a kraje

S postupem ministerstva nesouhlasí ani stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková. Připomněla, že na nepříznivou situaci ve zdravotnictví na základě zkušeností pacientů KSČM dlouhodobě upozorňuje. Z tohoto důvodu proto také prosadila na jednání Poslanecké sněmovny mimořádný bod týkající se právě problémů českého zdravotnictví, které je prokazatelně již mnoho let podfinancované. »V akutní lůžkové péči chybí tisíce lékařů a sester a fakticky se tak potřebná péče občanům jednotlivých regionů vzdaluje. Čekací lhůty na vyšetření i plánované zákroky se prodlužují a sehnat zubaře nebo praktika je čím dál větší problém,« řekla našemu listu. Ministr zdravotnictví i předseda vlády se podle ní ohánějí miliardovými nárůsty financí do zdravotnictví, je ale třeba dodat, že přibývají také nutné výdaje na moderní léčbu.

Marková zdůraznila, že KSČM podporuje požadavky odborů, zaměstnavatelů a pacientů, kteří trvají na nutnosti dofinancování systému zdravotnictví prostřednictvím úhradové vyhlášky. »Její rychlé podepsání minulý týden svědčí ze strany pana ministra o tom, že mu na pacientech a zdravotnících ve skutečnosti moc nezáleží, jejich oprávněným požadavkům a potřebám nenaslouchá a dohodnout se na oboustranně přijatelném kompromisu nechce. Dokonce neplní ani sliby, které jeho vláda dala o navýšení platů o deset procent,« dodala Marková.

Souhlasí s krizovým štábem, který upozorňuje na přetíženost lékařů i sester v nemocnicích i na to, že jejich zdánlivě vysoké platy jsou výsledkem mnoha hodin přesčasové práce. To podle ní s sebou nese jejich přetíženost, vyhoření a následný odchod. »Dlouhodobý nedostatek personálu a rozdílné výše hrazení stejných výkonů vedou k tomu, že je ohroženo fungování některých oddělení nebo dokonce celých lůžkových zdravotnických zařízení. Peníze chybí výrazně i v následné a domácí péči. Pan ministr vše ‚hodil‘ na pojišťovny a kraje. Odpovědnost ale nese především on,« zdůraznila stínová ministryně.

(jad,zku)

20. 9. 2019  (jad,zku)