Zahájen festival »Nový ruský film«

Projekcí filmu Pár (Dvoje), což je dramatický příběh mladé dvojice z prostředí sibiřské tajgy, byl v pátek 27. září večer v multiplexu Slovanský dům v Praze zahájen druhý ročník festivalu Nový ruský film. Letošní přehlídka nabídne českým divákům 40 filmů ruských filmových tvůrců různých žánrů.

Přehlídka konaná z iniciativy ruského velvyslanectví má podtitul Ruský film novýma očima, což znamená, jak vysvětlila na páteční tiskové konferenci ředitelka festivalu Natalija Sudljanková, že festival chce českému divákovi ukázat nejnovější filmovou produkci, jedná se o filmy premiérované letos, maximálně vloni. »Hlavním hrdinou festivalu je Rusko, které chceme prostřednictvím filmů ukázat ve své mnohotvárnosti. Filmy ukazují bohatství, jež Rusko nabízí,« dodala.

Festival probíhá od pátku 27. září do soboty 6. října v Praze, od 10. do 20. října pak v Brně, Ostravě, Zlíně a Plzni. Celkově bude předvedeno více než čtyřicet nových ruských filmů, což je ve srovnání s prvním ročníkem dvojnásobek. Jedná se o filmy odehrávající se v minulosti i současnosti, umělecké, dokumentární, animované, komedie, filmová dramata i horror, filmy pracující s náměty klasickými i současnými.

Na slavnostní zahájení festivalu za účasti velvyslance Ruské federace Alexandra Zmejevského přijela řada ruských filmových tvůrců, herců, režisérů a producentů, mj. generální ředitel filmového koncernu Mosfilm Karen Šachnazarov. Dorazil také olympijský vítěz z Mnichova (1972) v basketbalu Ivan Jedeško, jenž v posledních třech sekundách olympijského finálového mače s americkými soupeři rozhodl utkání ve prospěch sovětské sborné. Film Výskok, který pojednává o této sportovní události, byl promítán v pražském Slovanském domě v neděli 29. září.

Dalšími lákadly festivalu jsou filmy Moje sestřička, Led, Anna Kareninová - příběh Vronského, Býk (oceněn na MFF v Karlových Varech v sekci Na východ od západu), Nurejev – sto dní samoty ad. Představení probíhají kromě Cinema City Slovanský dům také v kinech Dlabačov, Evald, Atlas a v Ruském středisku vědy a kultury.

Akci zaštítil prezident ČR Miloš Zeman, který festivalovému publiku zaslal dopis. V něm zdůraznil, že ačkoli nejsou v rusko-českých vztazích »doby zrovna jednoduché«, je třeba stále budovat kulturní vazby. Zeman věří, že i prostřednictvím nového ruského filmu se český divák dozví více o Rusku, i sám o sobě. Podporu festivalu vyslovil představitel Rosatom střední Evropa Zdeněk Šíma.

Festival doprovázejí besedy a setkání s ruskými filmovými tvůrci, koncert zpěvačky etnické hudby Oleny Uutai, výstava fotografií Igora Gněvaševa aj., v sobotu na pražském Dlabačově proběhl Den Arktidy. Sympatické bylo, že v úvodu festivalového zahajovacího večera byli vzpomenuti přední čeští a ruští herci, kteří v tomto roce zemřeli.

(mh)

30. 9. 2019  (mh)