Náměstkyně dělala spojku zločinci

Bývalá náměstkyně na slovenském ministerstvu spravedlnosti Monika Jankovská pomáhala kontroverznímu podnikateli Marianu Kočnerovi uspět v soudním sporu se soukromou televizí Markíza o proplacení jedné ze směnek.

S odvoláním na informace z komunikace mezi Kočnerem a Jankovskou z let 2017 a 2018, kterou policisté zajistili v Kočnerově mobilním telefonu, to na svém webu napsal list Denník N. Jankovská označila informace o její komunikaci s Kočnerem za podvrh.

Kočner byl letos v březnu obviněn, že si objednal loňskou vraždu novináře Jána Kuciaka. V souvislosti se směnkami čelí Kočner spolu s bývalým ředitelem Markízy Pavolem Ruskem obžalobě kvůli podezření, že je falšovali.

Jankovská letos v září rezignovala na funkci státní tajemnice (náměstkyně) na ministerstvu spravedlnosti. Zdůvodnila to tlakem na svou rodinu poté, co policie jí a dalším pracovníků justice, včetně soudců, zabavila mobilní telefon. Tehdy odmítla informace médií, že byla v kontaktu s Kočnerem. Jankovská se v uplynulých dnech podle listu Sme vrátila jako soudkyně na bratislavský krajský soud, vzápětí ale ohlásila pracovní neschopnost.

Soudkyně navedena

Podle Denníku N Jankovská fungovala jako spojka mezi Kočnerem a soudkyní, která v případu jedné ze zmíněných směnek loni na jaře nakonec rozhodla v neprospěch Markízy, aniž vyhověla návrhu jejího právního zástupce na znalecké zkoumání směnek. Soudkyni stačilo vyjádření bývalého ředitele Ruska, který před soudem uvedl, že směnky podepsal, byť nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy. Jankovská ve zmíněném případu prý na Kočnerův pokyn radila soudkyni, jak má v případu rozhodovat, jaké důkazy připustí nebo kdy má vypsat líčení.

Kočner si podle listu opakovaně psal s Jankovskou o průběhu sporu s Markízou ohledně směnek a o postupu soudkyně, která ve věci rozhodovala. »Tak ať dělá, co má. Nebo skončí jako Kuciak,« napsal prý Kočner.

Jankovská, kterou do funkce na ministerstvu spravedlnosti nominovala nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie, v reakci označila přepisy své údajné komunikace s Kočnerem za podvrh. Dodala, že pracuje na prvních krocích na svou obranu.

Ministr spravedlnosti Gábor Gál uvedl, že vyšetřovatelé by měli vznést obvinění, pokud jsou zmíněné přepisy komunikace součástí trestních spisů. Elitní slovenští prokurátoři dříve informovali, že při vyšetřování Kuciakovy vraždy získali poznatky o trestné činnosti představitelů státních orgánů.

Přes šest tisíc zpráv

Denník N uvedl, že Jankovská si vyměnila s Kočnerem přes 6000 zpráv, psali si také o soukromí a běžných pracovních záležitostech, které podle Denníku N odpovídají skutečnosti. Zveřejněná komunikace rovněž naznačuje korupci u slovenských soudů.

Loni slovenská policie obvinila Kočnera a Ruska z padělání směnek a soud v červnu poslal Kočnera do vazby. Soudní líčení v případu začalo letos v létě. Prokuratura podezírá Ruska a Kočnera, že zfalšovali čtyři směnky na téměř 69 milionů eur (1,8 miliardy Kč), jejichž proplacení vymáhala i od Markízy jedna z Kočnerových firem. Rusko podle prokurátora směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Rusko na směnkách vystupuje jako dlužník a Markíza jako ručitel.

Vývoj i v Gorile

Slovenské policii se podařilo potvrdit pravost hlasů z nahrávky týkající se korupční aféry Gorila z doby před více než deseti let, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků. Končící šéf vyšetřovacího týmu Lukáš Kyselica to řekl listům Sme a Denník N. Zmíněnou nahrávku policie loni zajistila na paměťovém klíči USB při domovních prohlídkách u Kočnera, který byl mezitím obviněn z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka a také z ekonomické kriminality.

Korupční aféra vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila. Popisují korupci v letech 2005 a 2006 za vlády tehdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy finanční skupinou Penta, která za to podle tisku získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků. »Požádal jsem znalce, aby prozkoumal hlasy, které se nacházejí na zmíněném klíči, a srovnal je s jinými hlasy, které jsem zajistil. Výsledkem je nejvyšší míra shody, kterou lze takto vyjádřit,« uvedl Kyselica, který se rozhodl odejít z policie a který zvažuje vstup do politiky. Neupřesnil osoby, které se podařilo na nahrávce ztotožnit.

Spis Gorila zachycuje setkání představitele Penty Jaroslava Haščáka s různými politiky a dalšími osobami v jednom bytě v Bratislavě. Spis podle médií na základě odposlechů vypracovala slovenská tajná služba SIS. Z dokumentu vyplývá, že v bytě se dojednávaly anebo i přímo přebíraly úplatky.  Podle dokumentu se tam Haščák setkával například s tehdejší členkou vedení Fondu národního majetku Annou Bubeníkovou nebo s někdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem. J ediným z nyní aktivních slovenských politiků, který s finančníkem Haščákem ve zmíněném bytě podle uniklých dokumentů v roce 2006 hovořil, je šéf nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie a expremiér Robert Fico. Ten byl tehdy opozičním politikem a s Haščákem debatoval o poměrech ve Směru-SD.

Penta od propuknutí kauzy Gorila obsah zmíněného spisu zpochybňuje a odmítla i nařčení z nekalého jednání.

(čtk)

8. 10. 2019  (čtk)