Konec teroristů v Kosovu?

Nedělní předčasné volby v Kosovu podle očekávání vyhrály dvě hlavní opoziční strany - nacionalistické levicové hnutí Sebeurčení (Vetëvendosje, VV) a středopravicový Demokratický svaz Kosova (LDK). Do opozice přejdou po 20 letech u moci strany teroristických vůdců ozbrojeného boje za odtržení Kosova od Srbska.

Vyplývá to z výsledků, které po sečtení 98 % hlasů na webu oznámila ústřední volební komise.

Těsným vítězem se se ziskem 25,6 % hlasů stalo Sebeurčení donedávna radikálního rebela Albina Kurtiho. Jen s malým odstupem zůstal druhý LDK expremiéra Isy Mustafy, který podpořilo 24,9 % hlasujících. Sestavením vlády tak bude pověřen Kurti, čímž Kosovo přišlo o možnost mít první premiérku, neboť LDK do voleb vedla Vjosa Osmaniová.

Nejsilnější člen končící vládní koalice - Thaciho Demokratická strana Kosova (PDK) - skončil třetí s 21 % hlasů. Haradinajovo Spojenectví pro budoucnost Kosova (AAK) získalo jen 11,5 % hlasů. Třetí koaliční partner – Soc. dem. iniciativa, (NISMA) - se pak do parlamentu vůbec nedostal, když nepřekročil práh pěti procent hlasů.

»Po tomto velkém vítězství, které je spíše vaše než naše... jsme otevřeli novou kapitolu naší republiky,« oslavoval Kurti před zástupem svých stoupenců. Kurti platil za radikálně levicového politika, který se důrazně stavěl proti schválení dohody se Srbskem o samosprávě pro srbskou menšinu na severu Kosova a dohody o vytyčení hranic s Černou Horou. Poslanci VV několikrát dokonce zabránili hlasování vypuštěním slzného plynu do zasedacího sálu.

Nyní už trochu umírněnější 44letý politik dal ještě před volbami najevo, že je ochotný zrušit absurdní stoprocentní clo na dovoz srbského zboží, které vloni zavedl Haradinaj s marnou nadějí, že přinutí Srbsko k uznání Kosova.

Kurti řekl, že má v úmyslu jednání se Srbskem co nejdříve obnovit, včetně posouzení toho, jak se plní 33 dosud dojednaných dohod.

Podle kosovské ústřední volební komise se voleb zúčastnilo 43,3 % z 1,94 milionu registrovaných voličů. Mezi nimi hodně Srbů, které například starosta Gračanice jako jeden z kandidátů vedl podle ČRo-Radiožurnálu k urnám hromadně. O 120 mandátů soupeřilo 25 politických stran a koalic. Dvacet poslaneckých křesel je podle ústavy vyhrazeno pro národnostní menšiny, přičemž pro srbskou polovina.

Zveřejněné výsledky ukazují, že všech deset mandátů získala drtivou většinou hlasů Bělehradem podporovaná Srbská kandidátka. Tento výsledek s velkým uspokojením přivítal srbský prezident Aleksandar Vučič. Dal přitom najevo, že ho vidina Kurtiho jako šéfa prištinských úřadů moc netěší, nicméně při zrušení cel nebude bránit jednání, která však podle něj každopádně nebudou snadná.

Tunisko

V parlamentních volbách v Tunisku vedli umírnění islamisté ze Strany svobody se 17,9 % hlasů. Uvedla to v neděli ČTK s odvoláním na povolební odhad výsledků, zveřejněný ve státní televizi. Za Stranou svobody těsně následovali s 15,6 % hlasů největší soupeři z uskupení Srdce Tuniska prezidentského kandidáta a mediálního magnáta Nabíla Karúího. Ten je momentálně ve vyšetřovací vazbě pro podezření z praní špinavých peněz a finančních podvodů.

Hlasování provázela slabší účast voličů. Dosáhla 41,3 %, což je méně než před pěti lety a také méně než minulý měsíc při prvním kole prezidentských voleb. Podle agentur to svědčí o rozčarování a deziluzi poměry po revoluci z roku 2011, o odmítnutí současných elit, jakož i o nezájmu o hlasování bez jasného rozdělení politické scény.

Portugalsko

V nedělních parlamentních volbách v Portugalsku podle očekávání zvítězila Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, ve 230členném jednokomorovém parlamentu ale nebude mít absolutní většinu. Potvrdily to předběžné výsledky po sečtení většiny hlasů. Costa tak bude vyjednávat o podpoře s jednou nebo oběma autenticky levicovými stranami, které byly v předchozím volebním období jeho spojenci. Jednou z těchto stran byla i KS Portugalska (PCP).

Socialisté získali nejméně 106 mandátů, na většinu 116 křesel ale už nemají šanci dosáhnout. Druhá byla po obsazení 226 mandátů se 77 křesly středopravá Sociálnědemokratická strana (PSD).

(rom)

8. 10. 2019  (rom)