Dvoutýdenní Rebelie proti vyhynutí

Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) v pondělí v řadě metropolí světa zahájili dvoutýdenní manifestace, jimiž vyzývají k urgentním krokům proti změnám klimatu. V některých městech, například v Berlíně, Londýně, Paříži nebo Amsterodamu, demonstranti blokovali dopravu, někde proti nim zasáhla policie. V Londýně zadržela policie přes 400 lidí, asi stovku demonstrantů zatkla policie v Amsterodamu.

Demonstrace měly v různých městech různou podobu. Například v New Yorku postříkali demonstranti červenou barvou sochu býka ve finanční čtvrti a lehli si kolem této sochy na zem v tričkách rovněž postříkaných červenou barvou symbolizující krev. V novozélandské metropoli Wellingtonu se demonstranti připoutali řetězy k růžovému vozu, čímž způsobili problémy v dopravě v centru města. V Melbourne se lidé shromáždili před parlamentem státu Victoria k tiché meditaci, po níž následoval průvod městem.

V protestech aktivisté pokračovali. V centru Brisbane se na rušné křižovatce spoutala řetězy skupina demonstrujících a tři lidé se připoutali k barelům naplněným betonem. Policie tam nejméně deset protestujících zatkla.

Tři zatčení jsou hlášeni i ze Sydney. Policie proti nim zakročila, když si lehli do vozovky na dopravně rušné křižovatce. Stovka dalších protestující se sešla v městském Hyde Parku, kde v převlečení za včely žádali záchranu tohoto užitečného hmyzu ohroženého negativním dopadem lidské činnosti na přírodu.

V Londýně v pondělí aktivisté blokovali například most Lambeth Bridge a několik ulic ve vládní čtvrti Westminster. Skupinka před ministerstvem obrany se připoutala k maketě jaderné rakety a vyzvala vládu, aby peníze určené na válečné jaderné ponorky Trident vynaložila na boj proti změnám klimatu.

Lidé se tu přilepili k budově ministerstva dopravy a další demonstrovali před ní. Jiní se připevnili k podvozku nákladního auta, které blokuje ulici před ministerstvem vnitra. Jeden z nich si na jeho střeše postavil stan. Jiná skupina přinesla před sídlo parlamentu 800 sazenic stromů, čímž chtějí připomenout kabinetu svůj požadavek, aby byly po celé Británii vysázeny miliardy stromů.

V centru britské metropole aktivisté obsadili celkem 11 míst a policie od začátku nynějších protestů zatkla už přes 400 lidí, uvedla stanice BBC.

V centru Amsterodamu zatýkala policie lidi, kteří si postavili stany na hlavní ulici před národním Říšským muzeem a kteří neuposlechli výzvu policie, aby demonstraci přesunuli na nedaleké náměstí. Demonstraci tam totiž město nepovolilo.

Noemova archa v Berlíně

V Berlíně asi 1000 lidí zablokovalo rušnou křižovatku Grosser Stern s kruhovým objezdem kolem Vítězného sloupu. Aktivisté u Vítězného sloupu postavili dřevěnou loď symbolizující Noemovu archu, aby upozornili na vymírání druhů, uvedla agentura DPA. Protestní tábor byl zřízen též před budovou spolkového kancléřství, na 150 lidí nocovalo na Postupimském náměstí v centru Berlína. Některé demonstranty strážci pořádku kleštěmi zbavili řetězů, jimiž se spoutali, a přiměli je odstranit dřevěné domky, které postavili v pondělí, jiné ze silnic odnášeli…

Po klidné noci obsadilo několik stovek aktivistů v centru Paříže náměstí Châtelet a jeden z mostů přes Seinu, informovala ČTK. Jde o rušný dopravní uzel, který se nachází několik stovek metrů od pařížské policejní prefektury, kde se za účasti prezidenta Emmanuela Macrona konala tryzna k uctění památky čtyř obětí vražedného útoku z minulého týdne.

Reformy nestačí, chtějí revoluci

»Jsme proti ničení planety a lidstva a chceme velkou, reálnou změnu, nechceme reformy, v podstatě chceme revoluci,« citovala agentura AP 28letou zdravotní sestru, která se účastnila manifestace v Paříži. »Zkoušeli jsme petice, lobbování, pochody, ale čas utíká. Nemáme jinou možnost než protestovat, dokud vláda nevyhlásí stav nouze pro klima a životní prostředí,« řekla agentuře AFP australská aktivistka.

Hnutí Extinction Rebellion vzniklo vloni v Británii a nyní působí ve více než 50 zemích světa včetně ČR. Jeho členové se označují za mezinárodní »nenásilné aktivistické hnutí občanské neposlušnosti«, někdy se oblékají do červených kostýmů a malují si obličej na bílo. Jako logo mají přesýpací hodiny v kruhu, jež mají symbolizovat čas, který se některým druhům na Zemi rychle krátí.

V ČR proběhne Velká rebelie za život tuto sobotu, 12. října.

(rj)

9. 10. 2019  (rj)