Čínská ambasáda protestuje

Rozhodnutí radních hlavního města o vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem označilo čínské velvyslanectví v ČR za narušení důvěry a poškození čínsko-českých vztahů.

O vypovězení smlouvy rozhodli pražští radní v pondělí. »Toto jednání lze považovat za narušení důvěry, poškození čínsko-českých vztahů a atmosféry, ve které se nacházela regionální výměna a spolupráce mezi oběma zeměmi. Peking již předal Praze svůj vážný protest,« uvedlo velvyslanectví v prohlášení, které mají Haló noviny k dispozici.

Důvodem vypovězení prý byla neochota čínské strany jednat o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny. »Princip jedné Číny se dotýká čínské suverenity a její územní celistvosti a patří ke stěžejním zájmům čínské strany, je to základ a předpoklad pro veškerou výměnu a spolupráci, které čínská strana rozvíjí s ostatními zeměmi, je to též uznávaná norma pro mezinárodní vztahy a obecný konsenzus, na kterém se shodlo mezinárodní společenství,« uvedl velvyslanec Čang Ťien-min a doplnil, že i česká vláda zásadu jedné Číny důsledně dodržuje.

Velvyslanec vyzval pražský magistrát, aby co nejdříve změnil svůj přístup. »Vyzýváme Magistrát hlavního města Prahy, aby co nejdříve změnil svůj přístup, přizpůsobil se trendu současného vývoje a historického pokroku a vrátil se zpět na cestu, která podporuje rozvoj bilaterální vztahů. V opačném případě nakonec pocítí újmu jeho vlastní zájmy,« uvedl Čang Ťien-min.

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip protest velvyslance zcela chápe. »Ubohost pražských radních dostoupila vrcholu, nikdo je nevolil a nepověřil pro řešení mezinárodní politiky. Městské problémy neřeší a neplní ani svůj slib zastupitele ze zákona, že budou postupovat podle zákona. I Praha je součást ČR. Porušují český právní řád a ani se za to nestydí,« řekl Haló novinám Filip.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) naopak vyjádření čínské ambasády kritizoval. Prý obsahuje výhružky, které do diplomacie nepatří. Nové setkání s ambasadorem kvůli jeho vyjádřením ale neplánuje. Zdůraznil, že stanovisko české vlády k politice jedné Číny se nijak nemění, na druhou stranu respektuje rozhodnutí nezávislé pražské samosprávy. Varoval prý ovšem primátora, že by si ČR mohla kvůli pražskému rozhodnutí zavřít vrátka pro diskusi s čínskou stranou.

Smlouvu s Pekingem schválila Praha v minulém volebním období za primátorky Adriany Krnáčové (ANO). V únoru 2016 pro ni bylo 35 z 65 zastupitelů, prošla hlasy ANO, ČSSD, KSČM a části ODS. Současné vedení města, které tvoří Piráti, Praha Sobě a Spolu pro Prahu, vyzvalo Peking k jednání o vyškrtnutí zmíněné části letos v lednu. Vyjednávání se vedlo korespondenčně. Čínská strana na opakované návrhy o vyjmutí článku tři reagovala odmítavě, na poslední urgenci pak vůbec, což vedlo vedení města k návrhu celou smlouvu vypovědět. Rozhodnutí pražské rady musí ještě schválit zastupitelstvo.

(ste)

10. 10. 2019  (ste)