Druhý pilíř netáhne

Do druhého pilíře penzijního systému v březnu přibylo 8871 klientů. To je skoro stejný přírůstek jako v únoru. Za první tři měsíce zatím přilákal 22 375 lidí.

Čísla vyplývají z informací všech penzijních společností, které druhý pilíř nabízejí. Z devíti tuzemských penzijních fondů se ho nezúčastní Axa PF, Aegon a ING PF. Vedle pěti fondů, které v druhém pilíři působit budou, se jej zúčastní ještě Raiffeisenbank.

Penzijní společnosti očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí. Právě do konce června se o vstupu musejí rozhodnout lidé starší 35 let. »Počítáme, že květen a červen budou mnohem silnější, protože lidé nechávají obecně všechno na poslední chvíli,« řekl prezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda. Očekává, že se bude opakovat situace z loňského podzimu, když končila možnost vstoupit do třetího pilíře podle starých podmínek a pobočky byly zavaleny lidmi.

To naopak neočekává místopředseda stínové vlády KSČM pro sociální strategii Miroslav Opálka. »Spíše se projevuje to, že druhý pilíř je riziková investice. KSČM na to dlouhodobě upozorňuje a vyzvala k jeho bojkotu. Naším cílem je především dlouhodobá stabilizace prvého, státního pilíře, a doplňkové pilíře vnímáme jako dobrovolný nadstandard,« řekl Haló novinám Opálka s odkazem na třetí pilíř.

V tom si v penzijním připojištění se státním příspěvkem, které funguje od roku 1994, spoří na penzi přes pět milionů Čechů a Češek.
Podle Svobody se lidé často informují na srovnání s ostatními produkty, kde je možné získat státní příspěvek. »Když se rozhodují o vytvoření finanční rezervy na stáří, je pro ně důležité, že jim v tomto případě přispěje stát nejvyšší částky. Zajímavé je, že často vnímají druhý pilíř jako dobrý doplněk ke stavebnímu spoření,« podotkl.

»Počet klientů ve druhém pilíři je zatím menší, než byla původní očekávání,« připustil mluvčí Penzijní společnosti České pojišťovny Petr Brousil. Souvisí to podle něj s negativní kampaní, která je proti reformě vedena ze strany levice a odborů. »V 53 procentech případů uzavírají smlouvy muži a necelých 60 procent klientů je mladších 39 let,« doplnil zkušenosti Penzijní společnosti České pojišťovny její generální ředitel Tomáš Matoušek. Největší zájem je podle něj zatím o dynamické spoření, kam vstoupilo 59 procent klientů.

(zku)

5. 4. 2013  (zku)