Johnson pod dohledem

Skotský nejvyšší soud odložil konečné rozhodnutí ve sporu kolem žádosti o odklad brexitu.

Zabýval se stížností, která chtěla zajistit, aby se premiér Boris Johnson řídil takzvaným Bennovým zákonem. Tato norma přijatá v září předsedu vlády nutila podat za určitých podmínek 19. října žádost o odklad brexitu. Johnson v sobotu dopis se žádostí do Bruselu poslal, přiložil ale i dopis, ve kterém odklad označil za chybu. Soud odmítl případ ukončit, chce premiéra dál sledovat, zda »zcela« splní požadavky zákona.

Poslanci britského parlamentu v září přijali takzvaný Bennův zákon, který dával premiérovi čas do 19. října, aby prosadil v parlamentu brexitovou dohodu nebo získal souhlas zákonodárců s brexitem bez dohody. Jinak musel požádat o odklad odchodu Británie z EU.

Do sobotní půlnoci Johnson ani jednu z daných podmínek nesplnil, a požádal proto EU o tříměsíční odklad brexitu. Předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi ale zaslal žádost nepodepsanou. Připojil pak ještě jeden dopis, tentokrát podepsaný, ve které odklad označil za chybu, a uvedl, že s ním nesouhlasí. Stoupenci setrvání Británie v EU před časem skotský soud požádali, aby Johnsonovi nařídil požádat v souladu s Bennovým zákonem 19. října o odklad brexitu.

»Je škoda, že to musím říct, ale tohle není premiér, kterému by se dalo věřit, že bude dodržovat zákon. A protože se mu nedá věřit, je třeba na něj dohlížet,« řekl po slyšení jeden z původních stěžovatelů, právník Jolyon Maugham.

(čtk)

22. 10. 2019  (čtk)