Senát podpořil obranu se zbraní

Listina základních práv a svobod možná bude obsahovat výslovné právo bránit sebe i jiné se zbraní podle podmínek stanovených zákonem. Počítá s tím novela připravena skupinou senátorů, kterou horní komora podpořila v prvním kole projednávání.

Doplnění Listiny základních práv a svobod vychází z petice, kterou podepsalo 102 000 lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených. Komise to zdůvodnila mimo jiné nutností přijmout opatření proti terorismu. Kritici unijního opatření ale poukazovali na to, že teroristé většinou používají nelegálně opatřené zbraně a že stávající český zákon je dostačující.

Předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) uvedl, že jejím cílem je povýšit na ústavní úroveň právo na obranu života za splnění dosavadních podmínek nutné obrany a krajní nouze. »Jedná se o symbolické povýšení stávajícího práva,« uvedl senátor a někdejší policejní prezident Martin Červíček (ODS), který je v čele předkladatelů. Novela se podle něj neomezuje na střelné zbraně, jejichž vlastnictví je regulováno, a v žádném případě nepovede k nekontrolovanému ozbrojování. »Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon,« uvádí se v jednostránkovém návrhu, pod kterým je podepsána téměř polovina členů horní komory.

Kdo se nebrání, prohraje

Nejde o první novelu, která se zabývá držením zbraní. Senát před dvěma lety neumožnil přijetí ústavní novely, která měla zakotvit právo držet zbraň za účelem ochrany a obrany státu. Podle jejích autorů z řad poslanců ČSSD, ANO, KSČM a ODS by ČR jejím přijetím výslovně uznala, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování její bezpečnosti.

[o]

Stínový ministr vnitra KSČM, místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Zdeněk Ondráček je přesvědčen, že původní poslanecký návrh byl daleko lepší, s jeho podporou však může počítat i senátorská iniciativa. »Poté, co Senát odmítl poslanecký návrh ústavního zákona o bezpečnosti ČR, jsme rádi, že se našla skupina senátorů, kterým není tato věc lhostejná. Já osobně ji budu podporovat a věřím, že předloha najde většinovou podporu i při projednávání v Poslanecké sněmovně,« řekl našemu listu.

Proti senátní novele se postavil Jiří Dienstbier (ČSSD), který ji pokládá za zbytečnou. Václav Láska (Senátor 21) ale namítl, že novela je nástrojem, který pomůže ČR hájit se před zaváděním přísnějších zbraňových směrnic. »Kdo se nebrání, vždycky prohraje,« dodal Zdeněk Hraba (STAN)

(jad)

1. 11. 2019  (jad)