Znovu se objeví záchytky

V Rusku se zřejmě znovu objeví záchytky, které byly před osmi lety z úřední moci zrušeny. Zákon o jejich zřízení prakticky jednomyslně schválila v prvním čtení dolní komora ruského parlamentu. Záchytky se mají v příštích letech objevit ve všech ruských regionech, odpovědnost za jejich činnost budou mít místní správní orgány.

Do roku 2011 byly v Rusku záchytné stanice pro ty, kdo příliš holdovali alkoholu, podřízeny federálnímu ministerstvu vnitra, ale jejich provoz měli na starost zdravotníci. Podle listu Rossijskaja gazeta tak vzniklo právní vakuum, a o tato zařízení se nakonec nestaral nikdo. Množství trestných činů spáchaných pod vlivem alkoholu se přitom za posledních osm let v Rusku zvýšilo o třetinu. Každý rok kromě toho v zemi zemře na podchlazení 8000 až 10 000 opilců. V některých regionech se rozhodli řešit problém vlastními silami, podle ruských médií byly improvizované záchytky zřízeny ve 20 krajích a oblastech. Nejsou ale dotovány státem a policisté do nich nemohou nikoho přepravovat.

Podle nově připravovaného zákona bude mít napříště policie možnost dopravit do záchytek »osoby, které nejsou schopny samostatného pohybu a orientace«. Zdravotnická péče bude takovým lidem poskytována i bez jejich souhlasu. Záchytky budou zřizovány při nemocnicích a sociálních ústavech. Opilci budou za přenocování platit »rozumnou cenu«, kterou stanoví úřady. V Rusku umírají v důsledku nadměrného pití alkoholu tisíce lidí, podle posledních statistik až 50 000 ročně. Sami Rusové podle průzkumů uznávají, že největším problémem jejich země je epidemie alkoholismu.

(čtk)

7. 11. 2019  (čtk)