»Autorská práva« přiřknuta domorodcům

Farmáři, kteří pěstují a prodávají v Jihoafrické republice keř čajovec kapský, z nějž se vyrábí nápoj rooibos, budou nově platit část zisků domorodému etniku Khoisanů. Ti totiž před několika staletími rostlinu objevili.

Podle jednoho z právníků domorodců jde o první podobnou dohodu na světě, napsal zpravodajský server BBC.

Rooibos roste pouze v regionu Suid Bokkeveld v JAR. Na přelomu 20. století jeho pěstování přeměnily koloniální úřady na komerční projekt. Jeho nynější užití však objevili před staletími domorodí Khoisanové, kteří nápoj využívali jako léčebný prostředek. Toto etnikum je jedním z nejstarších obyvatel území dnešní JAR a podle nedávno zveřejněné studie by jeho příslušníci mohli být prapředky všech dnešních lidí.

Khoisané mají podle dohody mezi jihoafrickými úřady, zástupci etnika a asociací pěstitelů obdržet 1,5 procenta z prodejní ceny dalším zpracovatelům, což ročně činí asi 650 000 dolarů (necelých 15 milionů korun).

Lesle Jansenová z environmentální organizace Natural Justice uvedla, že dohoda je spíše než kvůli financím důležitá z hlediska uznání. »Tohle byla do značné míry otázka důstojnosti a uznání toho, že Khoisanové jsou původními držiteli know-how ohledně využití rooibosu,« řekla.

»Bude to mít obrovské důsledky pro domorodý svět a také pro další odvětví, kde lze mnoho lidí sjednotit v rámci jedné dohody,« řekl BBC jeden z právníků Khoisanů.

(ici)

8. 11. 2019  (ici)