Vede Iohannis

Dosavadní rumunský prezident, liberál Klaus Iohannis, v 1. kole nedělních prezidentských voleb podle předběžných výsledků získal 37,8 % hlasů a utká se ve 2. kole s expremiérkou Viorikou Dancilaovou. Druhé kolo hlasování je stanoveno na 24. listopadu.

[o]

Dancilaová ze Soc. dem. strany (PSD) uspěla s 22,3 %. Kandidát opozičního Svazu záchrany Rumunska (USR) Dan Barna se umístil třetí s 14,9 %. Nestraník, herec a bývalý europoslanec Mircea Diaconu získal 8,9 %, Theodor Paleologu ze Strany lidového hnutí (PMP) 5,7 % a například Hunor Kelem z Demokratického svazu Maďarů v Rumunsku (UDMR) 3,9 %. K urnám přišlo téměř 9,36 milionu Rumunů. Z toho 8,38 milionu hlasovalo ve vlasti a 675 000 v zahraničí, což je podle serveru Romania Insider rekordní počet. Účast byla těsně pod 48 %.

Šedesátiletý Iohannis označil už v neděli výsledek za jednoznačnou volbu proti straně Dancilaové. »Rumuni ještě nikdy nehlasovali tak výrazně a jasně proti PSD. Pro Rumunsko to znamená obrovský krok vpřed,« řekl svým stoupencům.

(čtk)

12. 11. 2019  (čtk)