Hongkongská ministryně napadena v Londýně

Čínská a hongkongská vláda odsoudily útok demonstrantů na hongkongskou ministryni spravedlnosti Teresu Chengovou během její návštěvy Londýna.

Podle čínského velvyslanectví v Británii utrpěla Chengová poranění ruky, když ji ve čtvrtek večer protestující v britské metropoli srazili k zemi. »(Chengová) byla obklíčena a napadena desítkami protičínských aktivistů, kteří usilují o nezávislost Hongkongu,« uvedla čínská ambasáda v prohlášení. »Incident ukazuje, že tito lidé přenášejí své násilné chování nyní i do zahraničí,« dodalo velvyslanectví.

K útoku na hongkongskou ministryni v Londýně došlo v době, kdy se v Hongkongu stupňují násilné střety mezi policisty a demonstranty. Hongkongská vláda uvedla, že ministryně Chengová utrpěla při incidentu »vážnou tělesnou újmu«. Čína předložila Británii oficiální stížnost a vyzvala britské úřady, aby pohnaly viníky ke spravedlnosti. Britská policie sdělila, že případ vyšetřuje, zatím ale nezadržela žádné podezřelé.

Mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang na tiskové konferenci obvinil Británii, že demonstrace v Hongkongu rozdmýchává. »Britští politici již delší dobu zamlčují násilné a ilegální chování (demonstrantů) v Hongkongu a jsou v přímém kontaktu s účastníky protičínských nepokojů... Pokud Británie nezmění své chování a bude nadále přilévat oleje do ohně a podněcovat spory, stihne ji trest,« řekl Keng.

Podle agentury Reuters napadla Chengovou skupina demonstrantů, kteří na ni křičeli, že je »vražedkyně«, a nadávali jí za »ostudné chování«.

Při demonstracích v Hongkongu v posledních dnech zemřeli dva lidé. Jedním z nich je student, který při zásahu policistů slzným plynem spadl ze střechy krytého parkoviště. Druhý mrtvý je sedmdesátiletý člen úklidové čety, kterého podle hongkongských úřadů zasáhla do hlavy cihla hozená z davu maskovaných demonstrantů. Protestní akce se v Hongkongu konají od června. Původně byly organizovány především o víkendech, nyní již aktivisté pořádají demonstrace i ve všední dny. Školy jsou v Hongkongu zavřené.

(čtk)

16. 11. 2019  (čtk)