Chodců umírá stále víc

Při nehodách na silnicích loni zemřelo 113 chodců, o rok dříve to bylo 101. Ohroženi jsou především v noci, kdy se každoročně stává většina těchto nehod.

Zatímco celkově při všech dopravních nehodách zemřelo za noci či ve dne za zhoršené viditelnosti 216, tedy 38 procent z celkového počtu 565 obětí dopravních nehod, u tragických nehod chodců je statistika opačná. Přes 59 procent z nich se stalo při snížené viditelnosti. Týká se to přitom téměř všech věkových generací. Nejmladšímu usmrcenému chodci za tmy bylo 19, nejstaršímu 84 let, upozornil Roman Budský z platformy Vize 0, která sdružuje subjekty zabývající se bezpečností provozu.

Nadprůměrně nebezpečné jsou pro chodce zejména zimní měsíce, kdy je častěji tma. V letech 2006-2016 od listopadu do března umíralo 54 procent z celkového ročního počtu usmrcených chodců. Od roku 2005 do loňska na silnicích zemřelo 1970 chodců. Přes 58 procent z těchto nehod se stalo v noci.

Chodci jsou kvůli těmto případům povinni podle zákona mimo obec používat reflexní doplňky. Ty jsou podle Budského důležité nejen v noci, ale i za dne při snížené viditelnosti. »Snížená viditelnost, to není jen tma, ale také například za svítání, soumraku, ve dne za deště, mlhy, sněžení. Zkrátka vždy, kdy účastníci silničního provozu dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na silnici,« uvedl.

Podle Budského řidiči nejlépe vnímají chodce s reflexními doplňky umístěnými na pohyblivých částech těla, tedy například nad zápěstím, a to směrem ke středu vozovky. Na pohybující se světélkující body reagují zhruba třikrát dříve než na reflexní plošky staticky umístěné například na trupu.

Za nedodržení povinnosti reflexního prvku chodcům hrozí pokuta až 2000 korun. Vedle toho mohou mít i problémy s pojišťovnami, ty totiž zjišťují, zda použití reflexních prvků může nehodu ovlivnit.

(ste)

20. 11. 2019  (ste)