Užší visegrádská spolupráce

Země Visegrádské skupiny (V4), tedy Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko, chtějí spolupracovat při nákupu vybavení pro bezpečnostní složky. Ministři vnitra visegrádských zemí se na tom shodli na jednání v Hrzánském paláci v Praze.

Podle slovenské ministryně vnitra Denisy Sakové je třeba zahájit jednání o stanovení minimálních technických standardů pro bezpečnostní sbory v zemích V4. To by umožnilo později přikročit ke společným nákupům vybavení. Podle maďarského ministra Sándora Pintéra by koordinace při výběru vybavení policistů pomohla i jejich společnému působení například v evropské pohraniční službě Frontex.

Ministři jednali i o dopadech brexitu na bezpečnostní spolupráci v EU. Cílem Visegrádu prý bude udržet bezpečnostní spolupráci s Británií na nejvyšší úrovni. Saková vyjádřila přesvědčení, že Británie i po svém odchodu z EU bude nadále poskytovat údaje do schengenského informačního systému, který slouží k policejní spolupráci v unii.

Země V4 také zopakovaly odmítavý postoj k povinným kvótám na rozdělování migrantů mezi státy EU. V4 považuje za prioritu zabezpečení vnějších hranic EU a pomoc v zemích, odkud migranti přicházejí, aby se řešily příčiny nelegální migrace.

(ste)

21. 11. 2019  (ste)