Erdogan dal střílet na bezbranné ženy

Turecká policie minulý týden použila slzný plyn k rozehnání protestujících, kteří se zúčastnili demonstrace u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách.

Demonstranti v Istanbulu požadovali konec beztrestnosti těch, kteří se dopustili násilí na ženách. Podobné násilí je v Turecku problémem, který je na vzestupu, poznamenala agentura AFP.

Pochodu se zúčastnilo asi 2000 lidí, většinou žen. Některé držely v rukou plakáty s heslem Konec beztrestnosti, jiné pak transparenty se jmény žen zabitých jejich současnými či bývalými partnery. Původně pokojné shromáždění postupně dorazilo ke vstupu do pěší zóny v ulici Istiklal, kde na účastníky pochodu čekali policisté. Podle fotografa agentury AFP použila policie k rozehnání davu slzný plyn a gumové projektily.

Podle tureckých lidskoprávních organizací bylo letos v Turecku zatím zabito 378 žen, v loňském roce pak bylo zavražděno 440 žen. To je téměř dvakrát více než v roce 2012, kdy země přistoupila na Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, jíž se přezdívá Istanbulská úmluva. Podle kritiků úřady nepřevádí přijaté závazky do tureckého práva a soudy ani často nevyužívají už nyní dostupné právní mechanismy.

(čtk)

2. 12. 2019  (čtk)