Petříček by přijal děti, které už jsou mladými muži

Dobrovolné přijetí dětí z uprchlických táborů v Řecku by nepoškodilo českou odmítavou pozici ohledně povinných kvót na rozdělování migrantů mezi země Evropské unie. Přesvědčen je o tom ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který to řekl novinářům.

Konečné rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí dětí by měla učinit vláda, uvedl. Nyní je podle Petříčka nutné počkat na kroky řecké strany, kterou ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požádal o informace, jaké konkrétní děti by Česká republika měla přijmout. Řecko začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra Evropské unie, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. V případě ČR se jedná o 40 lidí.

»Myslím, že toto dobrovolné gesto by neohrozilo jakkoli naši pozici ve vztahu ke kvótám, kde se obě vládní strany, jak ČSSD, tak ANO, jasně vyjadřujeme, že povinné kvóty odmítáme,« řekl Petříček. Zdůraznil, že na české pozici ve vztahu k migrační politice EU se nic nemění. Praha nadále odmítá povinné kvóty na rozdělování migrantů mezi členské země a klade důraz na řešení příčin migrace.

»Tady se stále nemluví o tom, že v tomto případě nejde už o žádné děti. Jsou to většinou mladí lidé v pubertálním věku. Navíc to nejsou děti, které by byly v nějakých stanech, jsou v dobrých táborech, co mám informace, nežijí v žádné nouzi,« zdůraznil pro náš list člen zahraničního výboru Sněmovny Daniel Pawlas (KSČM). Podle něj musíme také brát v úvahu názor domovských zemí, které tvrdí, že by to byl de facto únos jejich vlastních občanů. »Skutečně není nikde dáno a právně ukotveno, zda se opravdu jedná o bezprizorní sirotky, kteří nemají žádné blízké příbuzné, a zda by domovská země vydala souhlas,« prohlásil komunistický poslanec.

[o]

Hamáček v listopadu vyzval Řecko, aby dodalo informace o konkrétních dětech, které by ČR měla převzít. Ministr vnitra uvedl, že je potřeba prověřit, zda nepředstavují bezpečnostní riziko. Hamáček se už v minulosti nechal v médiích slyšet v tom smyslu, že není žádné monstrum, které by odmítalo pomoci malým dětem bez doprovodu, kdyby byly v nějaké tíživé situaci. Podle jeho informací se však žádné takové děti na řecké straně nenacházejí. A pokud ano, jsou součástí nějakého řeckého systému péče. Uvedl, že ze statistik, které má ministerstvo vnitra k dispozici, vyplývá, že se tam sice nachází přes čtyři tisíce nezletilých bez doprovodu, ale dvě třetiny z nich jsou Afghánci a Pákistánci, v drtivé většině jim je přes 14 let, a 94 % z nich jsou chlapci, což rozhodně nesplňuje definici malého syrského opuštěného sirotka.

Pawlas: Ministr zahraničí vypouští do médií chiméry

»Bez součinnosti řeckých údajů nemůžeme dál pokračovat,« zdůraznil nyní Petříček. Až Řecko seznam dodá, je podle něj česká ambasáda v Aténách připravena spolupracovat s ministerstvem vnitra na prověření bezpečnostních rizik u jednotlivých dětí. Petříček nicméně uvedl, že osobně by se přijetí dětí nebránil. »Za sebe říkám, že to neohrožuje naše bezpečnostní a ekonomické zájmy, že to neohrožuje bezpečnost naší společnosti. Myslím si, že 40 dětí nepředstavuje hrozbu, když jsme se byli schopni v minulosti postarat například o tisíce uprchlíků z Balkánu,« řekl.

Připomněl také, že se přihlásilo na 200 českých rodin připravených děti z uprchlických táborů přijmout. Dočasné přijetí dětí by podle Petříčka mohlo dětem pomoci k lepšímu vzdělání a zároveň by pomohlo předejít k tomu, aby se v uprchlických táborech dostaly pod vliv radikálních islamistických skupin.

»Nesouhlasím s názorem ministra zahraničí Petříčka. Pan ministr vnitra Hamáček ostatně také poukazoval na to, že to nejsou žádné bezprizorní děti. Souhlasím s ním. Ministr Petříček je dle mého názoru zcela mimo a do médií vypouští chiméry,« dodal Pawlas.

Konečné slovo o případném přijetí dětí z řeckých táborů by podle Petříčka měla učinit vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) se k záměru v minulosti postavil odmítavě. Podle něj by se Česká republika měla starat především o české děti. Babiš také podotkl, že Řecko ostatně dostalo z unijních zdrojů miliardy korun na řešení uprchlické krize.

(ku)

3. 12. 2019  (ku)