Protesty pokračují a chystají se další

Ve Francii pokračovala stávka francouzských železničářů a zaměstnanců dopravních podniků, kteří hodlají stávkovat až do konce týdne.

Odbory vyzvaly k další rozsáhlé stávce a demonstracím proti plánované důchodové reformě. Uskutečnit se mají v úterý 10. prosince, informoval list Le Figaro.

Ve čtvrtek výzvu odborářů k protestu vyslyšelo podle vlády 800 000 lidí po celé Francii. Podle organizátorů na demonstracích nespokojenost v ulicích vyjádřilo 1,5 milionu Francouzů.  Ke stávce se připojili nejen železničáři a zaměstnanci městských dopravních podniků, ale i řidiči kamionů, učitelé, popeláři, zdravotníci, policisté, hasiči nebo zaměstnanci justice.

Skupina složená z osmi různých odborových organizací po poradě oznámila, že chce v protestech proti chystané vládní reformě důchodového systému pokračovat. »Nepochopili míru sociální nespokojenosti v naší zemi. Měli by si raději trochu pospíšit a přijít s odpověďmi,« uvedla zástupkyně největší odborové organizace CGT Catherine Perretová na adresu francouzské vlády.

Příští úterý by se měly protesty podle odborářů soustředit na hlavní město. V plánu je pochod od Invalidovny k náměstí Place Denfert-Rochereau v jižní části pařížského centra. Druhý velký protest bude podle Perretové příležitostí pro další zaměstnance, aby se ke stávce připojili.

Podle zástupkyně CGT je nyní »míč na vládní straně hřiště«. Odboráři očekávají, že plán na důchodovou reformu kabinet stáhne a začne s nimi jednat o »zlepšení současného systému«. Také druhé největší odbory FSU oznámily, že se chystají na »dlouhotrvající« protesty.

Vláda by měla podrobnosti své důchodové reformy oznámit ve středu. Podle prezidenta Emmanuela Macrona je současný systém se 42 různými důchodovými plány příliš komplikovaný, finančně náročný a také nespravedlivý. Macron chce mimo jiné v reformě zakotvit pobídky, které by lidi motivovaly pracovat déle.

(čtk)

7. 12. 2019  (čtk)