Sydney se dusí kouřem

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry.

Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým.

Podle úřadů hoří severně od Sydney na několika místech na celkem 300 000 hektarech. S ohněm bojuje asi 2000 hasičů a do Nového Jižního Walesu přijeli pomáhat i skupiny z USA a Kanady. Znečištění ovzduší v Sydney dosáhlo nebezpečné hranice.

List Sydney Morning Herald opatřil svou první stránku titulkem Stát hoří, Sydney se dusí. Podle úřadů se v nemocnicích v posledním týdnu zvýšil příjem pacientů o čtvrtinu, mnoho lidí má dýchací potíže. Úřady vyzývají občany, aby nevycházeli, podle BBC ale kouř proniká i do budov. Sportovní federace ruší zápasy juniorských týmů a nedoporučují venkovní trénink.

Austrálie zápasí s požáry každé léto, ale ty letošní začaly dříve než obvykle a jsou intenzivnější. Australský meteorologický úřad soudí, že klimatické změny způsobují extrémní horko a umocňují další přírodní katastrofy, například sucho, které napomáhá vzniku požárů.

(čtk)

7. 12. 2019  (čtk)