Dotace na platy postižených zaměstnanců vzrostou

Státní příspěvky zaměstnavatelům na platy lidí se zdravotním postižením se zvýší. Návrh skupiny poslanců ze šesti klubů, podle něhož by příspěvky mohly dosáhnout až 12 800 korun měsíčně místo nynějších 12 000 korun, po Sněmovně schválil i Senát. Normu ještě musí podepsat prezident republiky.

Důvodem změny je podle poslanců růst minimální mzdy. »Zvýšení minimální mzdy bez adekvátního zvýšení státní podpory by mělo na některé zaměstnavatelské subjekty nežádoucí negativní dopad a mohlo by vést ke snížení zaměstnanosti osob se zdravotním postižením,« řekla při projednávání předlohy ve Sněmovně ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Schválení předlohy v horní parlamentní komoře uvítala stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM, místopředsedkyně sociálního výboru Sněmovny Hana Aulická Jírovcová, která je pod novelou rovněž podepsána. Schválená podpora podle ní představuje jednu z hlavních potřeb, kterými mohou zákonodárci pomoci při zaměstnávání osob se zdravotním postižením. »Tato podpora je jedna z hlavních, kterou můžeme nabídnout v rámci celého systému podpory zaměstnávání těchto osob,« řekla našemu listu. Důvodem, proč podpora směřuje přímo na zaměstnavatele, je podle ní snaha zamezit zneužívání tohoto systému například fiktivním zaměstnáváním osob se zdravotním postižením. »KSČM tento návrh podporuje nejen z toho důvodu, že se zvýšila minimální mzda, ale především proto, že podporuje zaměstnávání osob se zdravotním postiženímzdůraznila poslankyně.

Do budoucna bude o případném růstu příspěvku podle novely rozhodovat vláda. Odpadne potřeba pokaždé měnit zákon, jako je tomu nyní. Kabinet by mohl zvýšit dotaci svým nařízením s přihlédnutím k vývoji minimální mzdy, mzdové úrovně a životních nákladů.

Na příspěvky má nárok zaměstnavatel, který na chráněných pracovních místech zaměstnává víc než polovinu lidí se zdravotním postižením z celkového počtu pracovníků. Zvýšení dotace má nahradit letošní růst minimální mzdy o 1150 korun na 13 350 korun. Příští rok tato mzda dosáhne 14 600 korun.

Růst horní hranice příspěvku na 12 800 korun měsíčně odráží zvýšené náklady zaměstnavatelů na chráněném trhu práce a měl by odvrátit hrozbu snížení zaměstnanosti lidí se zdravotním postižením, uvedli předkladatelé z klubů ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL a STAN. Reálný dopad na státní rozpočet autoři odhadli na 320 milionů korun ročně. Stát příspěvkem podporuje mzdy asi 55 000 lidí se zdravotním postižením.

Příspěvek až 12 000 korun měsíčně mohou zaměstnavatelé dostávat od loňska. Předtím činil nejvýše 9500 korun. V případě zaměstnávání zdravotně znevýhodněných lidí činí příspěvky na plat až 5000 korun a předloha jejich výši nemění.

(jad)

13. 12. 2019  (jad)