Irák v nové občanské válce

Útočník ve čtvrtek v Iráku zastřelil šest lidí, včetně čtyř demonstrantů. Několik protestujících ho v reakci na to odzbrojilo a zbilo. Následně jeho mrtvé tělo pověsili na centrálním bagdádském náměstí na semafor, uvedla agentura AP.

Zástupci protestního hnutí, kteří mají svou základnu na náměstí Tahrír, se od incidentu distancovali. Lidé, kteří za zabitím útočníka stáli, nejsou podle těchto zástupců součástí jejich pokojného hnutí.

Iráčtí představitelé uvedli, že střelec, který byl hledán kvůli drogovým trestným činům, unikal bezpečnostním složkám, a přitom začal střílet. Okolnosti, za kterých střelec zemřel, zůstávají nejasné. Podle některých zdrojů muže nezabili demonstranti, ale zastřelili ho příslušníci bezpečnostních složek.

Děsivý obrat

Podle jedné z iráckých analytiček nabraly protesty v zemi děsivý obrat. »Mimosoudní tresty provádějí milice, ale nikoli ti, kteří by měli být alternativou k upadající vládě,« uvedla analytička Rašá Akídíová.

Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr oznámil, že jestliže ti, kdo útočníka zabili, nebudou do 48 hodin identifikováni, nařídí svým milicím, aby opustily bagdádské náměstí. Zástupci Sadrových milic byli dosud na náměstí kvůli tomu, aby chránili demonstranty.

Iráčané pokračují v protestech, které vypukly začátkem října. Požadují výměnu celého vedení země, podle nich zkorumpovaného, a chtějí svobodné volby. Demonstranti kritizují vládu i za neschopnost zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví - v zemi, která je ropnou velmocí. Z toho ale podle účastníků protestů profituje hlavně zkorumpovaná politická garnitura. Infrastruktura je zničená letitými ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s radikály z teroristické organizace Islámský stát (IS). O život dosud při nynějších demonstracích přišlo více než 400 lidí.

Mise OSN pro Irák (UNAMI) ve své středeční zprávě informovala o neznámých skupinách, které v Iráku pokračují v únosech, náhodném zadržování i cíleném zabíjení iráckých protivládních demonstrantů. Zpráva vyzývá iráckou vládu, aby tyto skupiny, jež páchají násilí na demonstrantech, identifikovala a potrestala. Dokument UNAMI se podle ČTK opírá o 183 rozhovorů z období mezi 5. listopadem a 5. prosincem letošního roku.

Zpráva vyšla den po atentátu na aktivistu Alího Naíma Lamího, který byl unesen z náměstí Tahrír a následně zavražděn v severovýchodním Bagdádu, kde bylo také nalezeno jeho tělo s prostřelenou hlavou.

Kdo jej zabil, dosud není jasné. Dvaadvacetiletý fotograf Zaíd Chafádží, který dokumentoval protesty, byl mezitím unesen ze svého domova v severovýchodním Bagdádu poté, co se vrátil z demonstrace na náměstí Tahrír. Podle svědků pro něj přijelo černé auto se čtyřmi muži…

(rom)

13. 12. 2019  (rom)