Praha centrem pro kosmický program EU

V České republice bude od roku 2021 sídlit nová Agentura Evropské unie pro Kosmický program (EUSPA). Vznikne rozšířením GSA, která v Praze řídí evropský družicový systém Galileo. Organizace se tak rozroste ze stávajících 100 na zhruba 700 lidí.

Oznámili to zástupci ministerstva dopravy. Z ČR se tak, kromě rozvoje trhu a provozu Galilea, bude řídit využití družicového systému pozorování Země Copernicus, připravovat program družicové telekomunikace Govsatcom či koncentrovat kapacity EU ohledně sledování blízkého okolí Země.

EU letos navrhla navýšení rozpočtu svého kosmického programu v nadcházejícím sedmiletém rozpočtovém období o 30 procent na 16 miliard eur (přes 410 mld. Kč).

Vláda nedávno schválila na návrh ministerstva dopravy investice do kosmických aktivit 1,205 mld. Kč ročně, což je o 275 milionů více než dosud. Chce tak přispět k tomu, aby se ČR i díky kosmickým aktivitám zbavila nálepky nízkonákladové ekonomiky a montovny.

V ČR se účastní kosmického programu kolem 50 firem. Součástí kosmické výroby jsou například rolovací solární panely pro stovky družic z kunovické firmy 5M, adaptér pro vypouštění desítek malých družic z nosné rakety Vega, optické systémy, nový systém pro řízení letového provozu nad Evropou, řídicí software družic nebo výroba hliníkových a titanových částí nosné rakety Ariane 6. Podle analýz ministerstva dopravy je návratnost kosmických investic do ekonomiky více než osminásobná.

(ici)

13. 12. 2019  (ici)