Průmysl kopíruje propad německé výroby, stavebnictví »podporuje« i teplé počasí

Průmyslová výroba v listopadu uplynulého roku po očištění o vliv počtu pracovních dnů se podle údajů Českého statistického úřadu snížila meziročně o 3,2 procenta, bez očištění, tedy reálně, ale klesla o 5,7 % (listopadu 2019 měl o jeden pracovní den méně než listopad 2018). Stavební produkce po očištění stoupla o 4,5 %, bez očištění byla vyšší o 3,1 %.

K poklesu průmyslu nejvíce přispěla výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, výroba strojů a zařízení a výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů. Produkce naopak vzrostla ve výrobě elektrických zařízení, výrobě pryžových a plastových výrobků a výrobě základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se snížily meziročně o šest procent. Zatímco tržby z přímého vývozu průmyslových podniků klesly o 7,7 %, domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, byly nižší o 3,7 %.

»Propad průmyslové produkce je v souladu s předstihovými indikátory a naznačuje, že odolnost českých firem vůči protivětrům ze zahraničí ochabuje,« řekl analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Německý průmysl v listopadu po očištění o pracovní dny meziročně klesl již třináctý měsíc v řadě, takže tento tlak ze strany klíčového obchodního partnera podle něj nemohly české firmy nepocítit. Klesající nové zakázky naznačují, že průmyslu se nebude dařit ani v dalších měsících, upozornil Pour.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích podle statistiků klesla meziročně o 2,9 %. Nové zakázky ze zahraničí se přitom snížily »jen« o 0,5 %, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o osm procent.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v listopadu snížil meziročně o 1,7 %.

Předloňská meta v nedohlednu

Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 5,3 %, inženýrské stavitelství si pak připsalo 2,7 %.

Stavební úřady v listopadu vydaly 6979 stavebních povolení, meziročně o 2,2 % více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 30 miliard korun. a ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 klesla o 15,1 %, převážně z důvodu vysoké srovnávací základny.

Počet zahájených bytů klesl o 11,8 % na 2613 bytů. Počet dokončených bytů vzrostl o 38 % na 3596 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v listopadu zvýšil meziročně o 1,9 %.

»Obdobně jako v listopadu by v prosinci mělo hrát roli teplejší počasí proti předchozímu roku. I proto by měl růst pokračovat. Na předloňský růst (9,2 % - pozn. red.) však stavebnictví už nedosáhne. Zhruba od poloviny uplynulého roku je vidět viditelné zpomalení sektoru, který se zpožděním následuje celou ekonomiku,« komentoval výsledky analytik Komerční banky František Táborský.

(ici)

13. 1. 2020  (ici)