Česká národní banka výrazně zvýšila zisk

Česká národní banka loni zvýšila zisk na 58,1 miliardy korun. O rok dříve centrální banka vykázala zisk 1,79 mld. Kč. Vyplývá to z údajů o bilanci ČNB.

Mluvčí ČNB Markéta Fišerová informovala, že banka využije zisk na úhradu kumulované ztráty z minulých let, která ke konci minulého kalendářního roku činila 187,1 mld. Kč.

Na zisku se podle Fišerové loni nejvíce podílely výnosy ze správy devizových rezerv (115 mld. Kč). Opačně, tedy negativně působily měnové operace na volném trhu, jejichž náklady se meziročně zvýšily na 53 mld. Kč kvůli růstu úrokových sazeb ČNB. »Kurzové rozdíly neměly na hospodářský výsledek v loňském roce zásadní vliv. Kurzová ztráta ve výši tři miliardy korun byla ovlivněna meziročním posílením kurzu koruny vůči euru a oslabením kurzu vůči americkému dolaru,« uvedla Fišerová.

Centrální banka dlouhodobě upozorňuje, že její hlavní úlohou není vytváření zisku, ale péče o cenovou stabilitu. Hospodářský výsledek je předběžný a nejsou v něm zahrnuty všechny dodatkové operace za rok 2019, uvedla banka.

»Příznivý výsledek hospodaření ČNB za rok 2019 byl tažen vývojem akciových indexů, neposilující korunou a přeceněním dluhopisového portfolia. Uvedené faktory se tak sešly a vytvořily druhý nejvyšší roční zisk ČNB v historii,« komentoval výsledky hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Dodal, že vyšší zisk centrální banka zaznamenala pouze v roce 2013. Tehdy to bylo způsobeno zejména kurzovými zisky po oslabení kurzu koruny v listopadu 2013, kdy centrální banka zahájila devizové intervence.

Kumulovaní ztráta 187,1 mld. Kč vznikla v roce 2017, kdy centrální banka vykázala ztrátu přes 249 mld. Kč. Důvodem byl nárůst devizových rezerv v souvislosti s ukončováním devizových intervencí a následné posílení kurzu koruny. Devizové intervence banka ukončila v dubnu 2017 po 41 měsících.

Výraznější loňský zisk podle Seidlera otevře debatu, zda ČNB nezačne odprodávat část výnosů z rezerv, jak to činila před zahájením intervencí. Odprodeje výnosů podle něj od roku 2009 do roku 2012 činily zhruba jednu miliardu eur (25,3 mld. Kč) za rok. V letech 2004 až 2008 to bylo méně.

»Je tak pravděpodobné, že interní debata o zahájení odprodejů výnosů z devizových rezerv v ČNB zintenzivní a ČNB letos začne rezervy opět částečně odprodávat. To by alespoň částečně mohlo podpořit kurz koruny, ačkoli ČNB bude chtít trh ovlivňovat co nejméně a tomu přizpůsobí i odprodávaný objem rezerv,« uvedl Seidler. Aktuálně má ČNB devizové rezervy ve výši 133,3 mld. eur (3,387 bilionu Kč).

ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank. Vykonává i dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

(ici)

14. 1. 2020  (ici)