Pacient stále ve vážném stavu

Pacient hospitalizovaný v chomutovské nemocnici po požáru ve Vejprtech je stále ve vážném stavu připojen na plicní ventilaci.

Informoval o tom Ivo Chrástecký, mluvčí Krajské zdravotní, pod niž chomutovská nemocnice patří. Stav dalších se zlepšil. Při požáru v domově pro postižené zemřelo osm lidí. V péči lékařů zůstává v Chomutově ještě muž ošetřený s popáleninami, jeho stav je podle Chrásteckého dobrý. »V nemocnici v Mostě je dosud v ošetřování jeden pacient, který byl z jednotky intenzivní péče už přemístěn na standardní lůžko,« uvedl mluvčí.

Krajská zdravotní přijala v nemocnicích v Mostě a Chomutově 17 pacientů, kromě tří už všechny propustila. Další pacienty přijímala městská nemocnice v Kadani. »Jsou tu ještě dva lidé na interně, kteří půjdou dnes domů. Jeden člověk je na oddělení jednotky intenzivní péče, jeho stav je stabilizovaný. Ten tu ještě zůstane,« řekla Lenka Pešová z vedení kadaňské nemocnice.

Klienty, kteří se z nemocnic vrátili, Vejprty rozmisťují v rámci městských sociálních služeb do jiných objektů, a to i do jiných objektů domova Kavkaz, v jehož areálu hořelo. »V nemocnicích nám zůstává celkem pět klientů, 22 se jich už vrátilo,« řekl vedoucí domova Petr Vagaši.

Vyšetřování nedělního ranního požáru policisté v neděli večer ukončili. Na místo se vrátili ráno. Společně s nimi byl v budově vyšetřovatel hasičů, řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Hořet podle předběžných zjištění začalo v neděli ráno ve společenské místnosti, odkud se požár šířil dál do pokojů. Starostka Vejprt Jitka Gavdunová (ODS) v neděli uvedla, že v minulosti se několikrát klienti domova pokusili objekt zapálit. Policie případ vyšetřuje jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti.

Vejprty tvoří s německou obcí Bärenstein opticky jeden celek rozdělený pouze hraničním potokem Polava, přesto němečtí hasiči nedorazili, posteskla si starostka. Na místě naopak byly dvě posádky zdravotníků ze sousedního státu. »My jsme je (německé hasiče) nepotřebovali,« řekl Marvan. »Na místě byl dostatek sil a prostředků ke zvládnutí situace a požáru,« uvedl.

Místní jednotka hasičů byla u budovy na kopci jako první deset minut po ohlášení ve 04.59. Další dobrovolní hasiči přijeli z nedaleké Kovářské a následně profesionální hasiči. Na místě bylo šest jednotek, 12 kusů techniky a 37 hasičů, vystřídalo se celkem 50 hasičů. »Vzhledem k poloze a místu by další technika byla problematická, měli jsme tam optimální počet všeho,« uvedl Marvan s tím, že hasiči obou států spolupracují. »Jezdíme k nim a oni k nám, ale většinou se to týká požárů dlouhodobých, například u požárů lesa, kdy je potřeba co nejvíce jednotek na dopravu vody,« uvedl mluvčí krajských hasičů.

(cik)

21. 1. 2020  (cik)