Koizumi plánuje otcovskou dovolenou

Japonský ministr životního prostředí Šindžiró Koizumi, který bývá označován za vážného kandidáta na funkci předsedy japonské vlády, má v plánu nastoupit otcovskou dovolenou.

Osmatřicetiletý syn někdejšího oblíbeného premiéra Džuničiróa Koizumiho řekl, že chce jít příkladem dalším otcům v zemi, kde se stále předpokládá, že péče o děti je výhradně ženskou záležitostí, navzdory rostoucí podpoře rovnosti pohlaví ze strany úřadů.

Šindžiró Koizumi, který má za manželku televizní hvězdu francouzsko-japonského původu Christel Takigawaovou, se stal otcem v pátek. Aby se mohl svému novorozenému potomkovi věnovat, chce si v průběhu tří měsíců vybrat dva týdny volna. Je to poprvé, co nějaký ministr japonské vlády takový krok oznámil.

[o]

Japonsko má poměrně vstřícnou rodinnou politiku umožňující ženám i mužům vzít si částečně placenou mateřskou či otcovskou dovolenou v délce až 12 měsíců. Společenské zvyklosti v zemi se ale mění pomalu a jen málo otců novorozeňat této možnosti využije, vzhledem k intenzivnímu pracovnímu tlaku, píše agentura AP. Mnoho pracujících otců se domnívá, že by otcovská dovolená ublížila jejich kariéře, a ti, kteří takový krok přesto avizují, často čelí varováním ze strany svých nadřízených a kolegů.

Ministr Koizumi uvedl, že by rád vyvolal další debatu o tom, jak najít rovnováhu mezi pracovními a rodinnými povinnostmi, včetně péče o děti a seniory. Rád by také otevřel cestu dalším zaměstnancům svého ministerstva i pracujícím otcům v Japonsku obecně. »Pokud nezměníme stávající atmosféru, vládní zaměstnanci si otcovskou dovolenou brát nezačnou,« prohlásil.

Když Koizumi po svatbě s Takigawaovou oznámil, že otcovskou dovolenou zvažuje, čelil rozporuplným reakcím. Kritici zdůrazňovali, že by jako vládní ministr měl dát přednost službě veřejnosti.

Koizumiho oznámení zveřejnil japonský tisk na titulních stranách. »Doufám, že přijde den, kdy si poslanci budou brát otcovskou dovolenou, aniž by tím vzbudili zájem médií,« řekl mladý politik.

Demografická krize v Japonsku se neustále zhoršuje. Rychle stárnoucí národ loni zaznamenal rekordně nízkou porodnost a největší přirozený pokles populace. Odhadovaný počet dětí, které se v zemi loni narodily, klesl na 864 000. To je nejméně od roku 1899, kdy se tyto záznamy začaly pořizovat. Japonská vláda proto postupně přijímá opatření, která by pomohla počet narozených dětí zvýšit.

(čtk)

21. 1. 2020  (čtk)