Změna v Bolívii

Bolivijský exprezident Evo Morales, jehož vloni v listopadu po téměř 14 letech u moci donutily demonstrace a velení armády k demisi, v neděli z exilu v Argentině oznámil kandidáty své socialistické strany pro prezidentské volby.

Oproti informacím z noci z pátku na sobotu, o kterých jsme psali, došlo ke změně. Každopádně platí, že oba kandidáti působili mnoho let v Bolsonarově levicové vládě, informoval deník El País. Morales sám kandidovat nesmí, nynější prozatímní bolivijská vláda ho účelově viní ze vzpoury a terorismu.

Jako prezidentského kandidáta do voleb, které mají v Bolívii být 3. května, zvolilo vedení strany Hnutí za socialismus (MAS) nakonec Luise Arceho (56). Arce byl ministrem hospodářství po celou dobu Moralesovy vlády od ledna 2006 do loňského listopadu. Podle ČTK má voličům připomenout dobré ekonomické časy z počátku Moralesova úřadování.

Na viceprezidenta vybralo vedení MAS zástupce původních obyvatel Davida Choquehuanku, který byl od ledna 2006 jedenáct let ministrem zahraničí. Původně jako kandidáta na prezidenta bylo oznámeno právě jeho jméno. Choquehuanca je indián z kmene Ajmarů, stejně jako Morales, který se před 15 lety stal prvním indiánským prezidentem Bolívie.

(rom)

21. 1. 2020  (rom)