Křeček získává podporu

Prezidentův kandidát na ombudsmana Stanislav Křeček může počítat ve Sněmovně s podporou SPD a ČSSD. Naopak lidovci mají prý pochybnosti o samotné zákonnosti Křečkovy nominace.

[o]

Zeman v období přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Lidovci podle Výborného zřejmě při hlasování v půlce února podpoří zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandra Schorma.

Komunisté budou strategii při volbě nového ombudsmana ještě zvažovat. Sociální demokraté budou podle šéfa klubu Jana Chvojky postupovat podle doporučení stranických lídrů. »Máme doporučení, s kterým přišel předseda Jan Hamáček a zastupující místopředseda Roman Onderka, abychom volili ten týden v půlce února Stanislava Křečka,« uvedl Chvojka na tiskové konferenci.

Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že jeho hnutí bude volit Křečka nejen s ohledem na jeho zkušenosti. »Jeho kritika současné ombudsmanky odpovídá programu SPD a našim názorům,« uvedl. Křeček podle něj správně kritizoval například to, že končící ombudsmanka Anna Šabatová se postavila za právo muslimské žákyně na nošení šátku.

Hnutí Trikolóra podalo v souvislosti s blížící se volbou nástupce Šabatové ve Sněmovně návrh zákona na zrušení úřadu veřejného ochránce práv bez náhrady. Ombudsman je podle lídra hnutí Václava Klause mladšího ukázkou rozpínavosti státu a zbytečné byrokracie. K návrhu hnutí, které ve Sněmovně disponuje dvěma poslanci, se však nikdo jiný z dalších sněmovních stran nepřihlásil.

(ste)

21. 1. 2020  (ste)