Weinstein stojí před prvním soudem

U soudu na newyorském Manhattanu pokračuje proces s hollywoodským filmovým producentem Harvey Weinsteinem, který je obviněn ze sexuálního násilí.

Porota se zabývá dvěma útoky dnes sedmašedesátiletého filmového magnáta z let 2006 a 2013. Jednu ženu, tehdejší produkční Mimi Haleyiovou, podle žaloby přinutil k orálnímu sexu, druhou, jejíž jméno zůstalo utajeno, měl znásilnit. Od roku 2017 promluvilo o Weinsteinových sexuálních útocích dalších víc než osmdesát žen. Skandál kolem filmaře, který býval považován za jednoho z nejmocnějších mužů Hollywoodu, stál před dvěma lety u zrodu kampaně MeToo. V ní se ženy na celém světě začaly veřejně svěřovat se svými negativními zkušenostmi se sexuálním obtěžováním a násilím.

Žalobu má podpořit výpověď dalších čtyř Weinsteinových obětí, které hodlají svědčit. Newyorská prokuratura vylíčila filmového producenta jako »monstrum«, které zneužilo svého vlivu a své moci k sexuálním útokům proti ženám, jimž Weinstein nezřídka sliboval filmové role nebo slibnou kariéru. Proces by měl trvat nejméně měsíc. Jakmile newyorský proces skončí, má se Weinstein zodpovídat z dalších násilných činů před soudem v Los Angeles.

(čtk)

26. 1. 2020  (čtk)