Filmaři bez práce

Nejméně 120 000 lidí z filmového průmyslu v Hollywoodu přišlo kvůli pandemii koronaviru o práci.

Filmový a televizní průmysl se vlivem šíření nákazy po celém světě téměř zastavil a tisíce lidí, kteří jsou většinou na volné noze, se náhle ocitly bez zaměstnání a s malým nebo žádným příjmem. V Británii pandemie připravila o práci 50 000 lidí z branže na volné noze.

Odhad dopadu krize v Hollywoodu zveřejnil informační bulletin, který svým členům rozesílá sdružení kameramanů. Jiné sdružení, jež má téměř 9000 členů, dodává: »Někteří z našich členů byli placeni až dva týdny po zastavení daných pořadů a projektů. Vzhledem k realitě zdravotní krize, které nyní čelíme, je nepravděpodobné, že produkce po tak krátké době znovu zahájí práci. Problém se potáhne měsíce, a ne týdny.«

V britském filmovém a televizním průmyslu podle odborů BECTU o práci přišlo 50 000 lidí na volné noze. Zhruba 35 000 z nich bude mít podle průzkumu odborů problém situaci finančně ustát. »Téměř všechny filmové a televizní produkce se v Británii zastavily. Filmovému a televiznímu odvětví světové kvality hrozí, že tato krize finančně zruinuje celou generaci talentů,« komentovala stav šéfka odborů Philippa Childsová.

Profesní sdružení britských režisérů Directors UK poslalo dopis ministru financí Rishimu Sunakovi. Vyzývají ho v něm, aby učinil opatření na podporu lidí z branže na volné noze.

(čtk)

24. 3. 2020  (čtk)