Premiér promluvil k národu

Česká republika za dobu své existence nikdy neprošla podobnou zkouškou, jako je současná pandemie koronaviru. V projevu odvysílaném třemi hlavními televizemi to v pondělí večer řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj nikdo nebyl na situaci připraven a celý svět se učí na ni reagovat.

»Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření. A beru na sebe plnou politickou odpovědnost,« uvedl Babiš. Za klíčové pro zvládnutí situace označil důvěru lidí ve vládu a informovanost veřejnosti.

[o]

Babiš přiznal dílčí chyby a problémy při řešení epidemie. »Pandemii tak enormního rozsahu řeší celý svět a my, stejně jako vy, se na to teprve učíme reagovat. Proto nám, prosím vás, odpusťte dílčí chyby nebo problémy. Je jich spousta. Aby ne. Je to krizová situace, na kterou nebyla připravena jediná země v Evropě,« uvedl. Podle premiéra vláda i státní instituce dělají to nejlepší, co je možné, pro ochranu životů a zdraví občanů. Celkově si ČR vede velmi dobře a situaci zvládne, uvedl Babiš.

Babiš poděkoval za trpělivost, s jakou lidé přijímají restriktivní opatření, podle něj to není pro nikoho jednoduché. »Je možné, že tato opatření budou trvat déle, než jsme si původně mysleli. Říkám to otevřeně. Takhle to je. Ale nebojte se,« řekl. Vyjádřil ale přesvědčení, že se účinek opatření brzy projeví a že země společně krizi překoná.

Babiš v projevu také poděkoval všem zdravotníkům, policistům, hasičům i vojákům, stejně jako dobrovolníkům, kteří nezištně pomáhají druhým, například šitím roušek. Poděkoval také všem, kdo dodržují restriktivní opatření přijatá za účelem omezení šíření nákazy, a apeloval na důsledné nošení roušek na veřejnosti.

Babiš poděkoval také prezidentu Miloši Zemanovi za jeho přispění k tomu, že ČR zajistila letecký most s dodávkami zdravotnického materiálu z Číny, kde ho země hodlá nakoupit za celkem zhruba tři miliardy korun.

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip premiérův projev ocenil. »Šlo o věcné hodnocení situace a výzvu k respektu k opatřením s přáním zvládnutí situace pro celý národ, tedy s pozitivním vyústěním,« řekl Filip.

(ste)

24. 3. 2020  (ste)