Američané »doporučili« a MOV LOH zrušil

Letní olympijské hry (LOH) v Tokiu se letos v létě kvůli pandemii koronaviru neuskuteční. Japonský premiér Šinzó Abe se s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasem Bachem dohodl v telefonickém rozhovoru na přeložení her na příští rok.

Budou se konat nejpozději v létě 2021 stejně jako paralympijské hry, jež jsou na programu tradičně v dějišti LOH po jejich skončení a byly odloženy také.

Co nakonec MOV a Japonce přimělo k přehodnocení svého postoje (v pondělí si ještě na finální rozhodnutí dávali měsíc k dobru)? »Nařízení z USA«… Americký olympijský a paralympijský výbor totiž v noci na  prohlásil, že by kvůli celosvětové pandemii měly být posunuty i LOH v Tokiu. O den dříve přitom zásadové NE účasti na hrách řekli Kanaďané, Australané či Poláci, po nich i Británie, Norsko, Rakousko či Švýcarsko. To MOV a japonského premiéra jen nahlodalo, americké »doporučení« však zřejmě platí za zákon!

[o]

Posunutí her bude podle agentury Reuters ranou pro hostující Japonsko, jež do příprav události investovalo již 12 miliard dolarů (308,5 miliard korun). Obří částky jsou v sázce rovněž pro sponzory a televizní stanice.

Olympijské hry nebyly zatím nikdy odloženy, ačkoliv byly úplně zrušeny za obou světových válek v letech 1916, 1940 a 1944. Průběh her narušily rovněž masivní bojkoty her v době studené války. Týkalo se to olympiády v Moskvě v roce 1980 a v Los Angeles o čtyři roky později.

Tokio 2020

»Ve světle současných událostí a na základě informací od Světové zdravotnické organizace se prezident MOV a předseda vlády Japonska shodli, že XXXII. LOH musejí být přeloženy na příští rok, nejpozději na léto 2021, aby bylo zabezpečeno zdraví sportovců, všech lidí zapojených do OH a mezinárodní komunity,« uvedly MOV a organizační výbor tokijských her ve společném prohlášení. Navzdory změně termínu ponesou hry stále oficiální název Tokio 2020.

Nový termín konání OH zatím nebyl určen. »Po dvou hodinách od skončení toho telefonického rozhovoru vám nemůžu dát konečnou odpověď,« řekl Bach novinářům. »Proto jsme tvrdili, že potřebujeme alespoň čtyři týdny na vyřešení těchto otázek… a nejsou zdaleka jediné,« dodal šéf MOV.

Snaha o zastavení šíření viru vedla k velkým cestovním, komerčním a společenským omezením, jež výrazně ovlivnila i přípravu mnoha sportovců. Vzhledem k rušením kvalifikačních akcí je podle údajů MOV zaplněno jen 57 % z 11 000 míst ve všech 33 sportovních odvětvích, která na hrách budou.

Rozhodnutí o odložení her padlo necelé dva dny předtím, než měla ve Fukušimě začít štafeta s olympijským ohněm, jenž byl zažehnut 12. března v řecké Olympii. Štafeta se měla uskutečnit v nouzovém režimu bez diváků a bez tradiční pochodně nesené běžci, ale s ohněm v lucerně přepravované vozidlem. »Oheň bude prozatím uložen a vystaven ve Fukušimě,« uvedl prezident organizačního výboru Joširo Mori.

Jisté je, že oheň v Japonsku zůstane. »Olympijské hry v Tokiu by mohly sloužit jako symbol naděje pro svět během těchto krušných časů a olympijský oheň by mohl být světlem na konci tunelu, v němž se svět nyní nachází. Proto jsme se dohodli, že oheň v Japonsku zůstane,« uvedl MOV.

Organizátory nyní čeká mnoho výzev včetně toho, jak zajistit chod celé akce ještě rok a aby byly k dispozici všechna sportoviště a další dějiště i v náhradním termínu. »Za rok se toho může hodně stát, takže musíme rozmyslet, co udělat. Tohle rozhodnutí přišlo hodně náhle,« uvedl Mori.

(rj)

25. 3. 2020  (rj)