Obdivovatelé Hitlera za mřížemi

Několikaleté tresty odnětí svobody si od soudu v Drážďanech odnesli členové pravicově extremistické skupiny Revolution Chemnitz, která připravovala teroristické útoky a chtěla vyvolat pád německé vlády.

Osm mužů, mezi nimiž jsou představitelé neonacistické a hooliganské scény v oblasti východoněmeckého Chemnitzu, ve vězení stráví mezi dvěma roky a třemi měsíci a 5,5 lety. Soud uznal všechny obžalované vinnými z členství v teroristické skupině a výší trestů do značné míry vyhověl státnímu zastupitelství.

Skupina radikálů ve věku 22-32 let se dala dohromady v roce 2018 v rámci rozsáhlých a někdy násilných protestů, které v Chemnitzu (Saské Kamenici) následovaly po vraždě 35letého Němce, za níž byl odsouzen mladý Syřan. Osm mužů podle obžaloby teroristickou skupinu založilo v polovině září 2018 a chystalo útoky v německé metropoli na 3. října, tedy den, kdy si celá země připomíná znovusjednocení z roku 1990. První říjnový den byli ale všichni zatčeni.

Nový Říšský sněm?

Muži žijící v Sasku podle ČTK útoky chystali v rámci chatu nazvaného »Plánování revoluce«, přes který si mj. posílali fotky Adolfa Hitlera. Zakladatel skupiny Christian K. při výslechu přiznal, že akce v Berlíně měla být provedena tak, aby to vypadalo, že za ní stáli levicoví extrémisté, a měla vést k »něčemu, jako je občanská válka, povstání«. Konečným cílem skupiny, která podle vyšetřovatelů počítala i s dalšími útoky, byl pád vlády a zhroucení demokratického pořádku Spolkové republiky.

(rom)

25. 3. 2020  (rom)