COVID-19 dostal Vietnam pod kontrolu

Vietnam je příklad země, které se podařilo dostat šíření koronaviru pod kontrolu. A to, i když má omezené finanční prostředky. Na rozdíl od Jižní Koreje nevsadil Vietnam na drahé plošné testování, ale soustředí se na izolování infikovaných a dohledávání jejich kontaktů, popsal  deník Financial Times.

Místní vláda se totiž připravovala na příchod koronaviru ze sousední Číny již v lednu. Od té doby jde Vietnam příkladem, jak bránit šíření viru v zemi s omezenými prostředky, ale odhodlaným vedením, píše deník. Odborníci vyzdvihují reakci vietnamské vlády zejména v porovnání s Thajskem a jeho zmatenými opatřeními, a Barmou, která až do pondělí tvrdila, že na svém území žádné případy koronaviru nemá. Nyní už přiznala, že má. Stejně jako Laos.

Reakce Vietnamu na možné nebezpečí rozšíření koronaviru byla velmi rychlá. Již 1. února vláda přerušila letecké spojení s Čínou a uzavřela školy ve dvou největších metropolích Hanoji a Ho Či Minově Městě. V polovině února také uzavřela část provincie Vinh Phuc, která leží severně od Hanoje. Jednalo se o vůbec první izolaci po čínském městě Wu-chan, kde se nový koronavirus objevil poprvé.

Vietnam se zaměřil na aktivní testování všech, kteří se vrátili z rizikových oblastí nebo mohli přijít do kontaktu s infikovanými, ať už přímo nebo přes někoho dalšího.

Komunistická vláda také nařídila zdravotníkům, včetně studentů medicíny a lékařů na penzi, aby se do boje s koronavirem zapojili.

Vietnam má 123 potvrzených případů nákazy a žádné úmrtí, i když počet infikovaných osob může být stejně jako jinde v jihovýchodní Asii vyšší z toho důvodu, že stát neprovádí velké množství testů (ke konci minulého týdne jich provedl něco přes 15 tisíc), připomíná deník.

Již dříve byla ve Vietnamu zavedena povinná karanténa pro osoby, které přicestují z Evropy, USA a zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Ta byla o víkendu rozšířena na cestující ze všech zemí, zároveň byly zrušeny všechny mezinárodní lety a zakázán vstup všem cizincům. Podle vietnamského serveru Tuoi Tre se to týká i těch, kteří jsou vietnamského původu.

Všichni na pole

To francouzská vláda vyzvala občany, aby podpořili zemědělce, na které dopadla opatření proti šíření koronaviru. Podle ministrů zemědělství a financí mohou Francouzi pomoci tím, že nakoupí domácí potraviny, ale i tím, když se zapojí do prací přímo na polích, na kterých chybí pracovníci z ciziny.

Ministr zemědělství Didier Guillame vyzval »stínovou armádu mužů a žen«, kteří kvůli koronaviru nejsou nyní aktivní, aby vstoupili do »armády francouzského zemědělství« a poskytli farmářům svou pracovní sílu.

V sektoru zemědělství, který kvůli opatřením spojeným s šířením koronaviru SARS-CoV-2 přišel o pracovní sílu z ciziny, je podle ministra okamžitě k dispozici 200 000 pracovních míst. Ta by podle Guillaumea mohli zaplnit někteří z milionů francouzských nezaměstnaných, i ti, kteří se ocitli kvůli pandemii COVID-19 bez obživy dočasně.

Ministr financí Bruno Le Maire zároveň vyzval velké distributory, aby naskladnili francouzské výrobky. Francouzské hospodářství podle něj totiž v současné krizi potřebuje »ekonomické vlastenectví«.

Přestaňte válčit!

Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí v zájmu společného tažení proti koronaviru vyzval k zastavení válečných konfliktů a ozbrojeného násilí ve světě. Informovala o tom agentura DPA. »Zastavte ten mor jménem válka a bojujte s nemocí, která pustoší náš svět,« řekl Guterres. »Ať zbraně utichnou, zastavte dělostřelectvo, skončete s nálety,« dodal. Příměří se budou snažit pomoci dosáhnout vyjednávači OSN, kteří se spojí se znesvářenými stranami.

Guterres již dříve vyzval hospodářské mocnosti, aby proti koronaviru postupovaly společně. Podle generálního tajemníka OSN je nezbytné skoncovat s národními strategiemi a začít koordinovat společnou globální odpověď na koronavirus. Pokud se tak nestane, mohou zemřít miliony lidí.

Také zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen podle ČTK vyzval k úplnému příměří v zemi. Mělo by to podle něj pomoci soustředit se na řešení krize kolem koronaviru. Sýrie zatím ohlásila jenom jednoho nakaženého.

Ani Indie jich nemá moc, přesto tamní pravicový premiér Naréndra Módí nařídil na 21 dní úplný zákaz vycházení pro všechny obyvatele druhé nejlidnatější země světa (má miliardu a 350 milionů lidí).

Zdravotní experti varovali, že by se do poloviny května mohlo v Indii koronavirem nakazit více než milion lidí. Indie zatím potvrdila 482 případů nákazy a devět obětí.

Po celém světě je nakaženo téměř 400 000 lidí, z toho přes 200 000 v Evropě, Asie má 100 000 nakažených, Afrika asi 17 tisíc. Přes 17 000 je také obětí (celosvětově), nejvíc v Itálii (téměř 7000), Číně (přes 3000), Španělsku (skoro 3000) a Íránu (skoro 2000).

(rj)

25. 3. 2020  (rj)